Na słodko i na słono

Gotowanie, pieczenie, ulubione napoje, najlepsze przepisy
Awatar użytkownika
Veritaserum

Re: Na słodko i na słono

Postautor: Veritaserum » 01 cze 2018, 15:16

Axis mundi pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Próbował może ktoś?
Frytki z cukinii: http://ewawachowicz.pl/przepisy,5,1116.html

Znam w wersji smażonej - dla mnie bomba i mogłabym to jeść na każdy posiłek dnia :brzydal: . Od lat w sezonie cukiniowo/kabaczkowym w moim domu rodzinnym się to przygotowywało, tylko nie kroiliśmy we "frytki" a w plastry.

Wersji pieczonej nie próbowałam, ale pewnie też smacznie, także trzeba w tym roku przetestować ;).

dunia

Postautor: dunia » 01 cze 2018, 16:57

Veritaserum pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Próbował może ktoś?

Znam w wersji smażonej - dla mnie bomba i mogłabym to jeść na każdy posiłek dnia :brzydal: . Od lat w sezonie cukiniowo/kabaczkowym w moim domu rodzinnym się to przygotowywało, tylko nie kroiliśmy we "frytki" a w plastry.

Wersji pieczonej nie próbowałam, ale pewnie też smacznie, także trzeba w tym roku przetestować ;).

taak ja robiłam podobne, tylko że talarki - przepis z Kwestii Smaku :) bardzo polecam, jestem uzależniona od chipsów i cukinia pomaga mi z tego wyjść :banan:

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 02 cze 2018, 12:44

Nie, no plastry, obtoczone w bułce i usmażone na patelni, to rzecz wiadoma. Z sosem czosnkowym :love: U mnie w domu gotuje chłop i kiedy przychodzi sezon cukiniowy, to pytanie jest oczywiste: "co chcesz na obiad, oprócz cukinii oczywiście?"
Ale te są z piekarnika, byłyby mniej tłuste.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2018, 12:45 przez Axis mundi, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

dunia

Postautor: dunia » 02 cze 2018, 15:50

Nie, no plastry, obtoczone w bułce i usmażone na patelni, to rzecz wiadoma. Z sosem czosnkowym :love: U mnie w domu gotuje chłop i kiedy przychodzi sezon cukiniowy, to pytanie jest oczywiste: "co chcesz na obiad, oprócz cukinii oczywiście?"
Ale te są z piekarnika, byłyby mniej tłuste.

właśnie o to mi chodziło, robiłam z piekarnika ;) może niejasno się wyraziłam. z tego przepisu: https://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/cukinia/pieczone_talarki_cukinii/przepis.html

Awatar użytkownika
SALIX
Administrator

Postautor: SALIX » 08 sie 2018, 13:33

Chcę wam polecić mega prosty i szybki przepis na przepyszne brownie z kokosem. Przetestowałam na sobie, rodzinie i znajomych, wszystkim smakowało :mrgreen:

https://160stopni.blogspot.com/2018/08/brownie-kokosowe.html

W ogóle przymierzam się do zakupu profesjonalnych tylek, ale tyle tego, że oczopląsu dostaję i nie wiem co wybrać :brzydal:
Insta
Blog podróżniczy Cieszyn: Wzgórze Zamkowe
Piekę słodkie Babka z orzechami i kawałkami czekolady

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 10 sie 2018, 12:04

Próbował może ktoś?

No więc chciałam powiedzieć, że próbowaliśmy i są ABSOLUTNIE FANTASTYCZNE :banan:
Zrezygnowaliśmy (my...znaczy Chłop, bo on je robi) nawet z tej panierki i w niczym im to nie zaszkodziło. Żeby reszta piekarnika nie miała pustego przebiegu, dodajemy (my ;)) tzw. steki z kalafiora - swobodna kompilacja tych przepisów, w wersji autorskiej Mojego:
https://www.ofeminin.pl/kuchnia/przepisy/steki-z-kalafiora-z-grilla-czyli-zdrowe-pysznosci-w-soczystych-plastrach/y6hggdn
W czasie krojenia kalafior się kruszy na mniejsze, niż na zdjęciach kawałki, ale nie należy się tym przejmować - w mniejszych jest lepszy.
Załączniki
warzywa-kalafior.jpg
warzywa-kalafior.jpg (194.14 KiB) Przejrzano 815 razy
Obrazek

Awatar użytkownika
neflim

Postautor: neflim » 12 sie 2018, 19:51

Jeżeli nie znudziły wam się jeszcze w te wakacje lody, to podrzucam sprawdzony przepis na domowe(ze starej książki kucharskiej dla dzieci :brzydal:) i nie żeby były jakieś fit super zdrowe, ale łasuchom takim jak ja polecam :cool:
- 2 jajka
- 5 płaskich łyżek cukru
- opakowanie cukru waniliowego
- 2 płaskie łyżki kakao
- 1-2 czubate łyżki rodzynek
- 250g śmietany kremówki
Rodzynki zalać gorącą wodą, odstawić do namoczenia. Białka ubić na sztywną pianę, a z żółtek, 4 łyżek cukru oraz 2 łyżek kakao ukręcić kogel-mogel. Schłodzoną śmietanę ubić na krem, dodać pozostałą łyżkę cukru oraz cukier waniliowy. Wszystko delikatnie wymieszać razem z odsączonymi rodzynkami. Przelać do pojemników i zamrozić. Z przepsiu wychodzi ok czterech szklanek. Nie radze przesadzać z cukrem, niech to rzeczywiście będą płaskie łyżki. Et voilà :kciuk:

Awatar użytkownika
benz

Postautor: benz » 16 sie 2018, 19:47

a ode mnie super chlebek bananowy. wczesniej nie przepadalam, ale po tym przepadlam.
https://elinowak.pl/fit-chlebek-bananowy/

Awatar użytkownika
Julijka
Kontaktowanie:

Postautor: Julijka » 05 lis 2018, 12:33

pytanie, a jak robię muffiny, to rodzaj mąki jest bardzo istotny ?
jak normalnie robie z dwóch szklanek mąki pszennej, a teraz poproszono mnie o mąkę bezglutenową, może być żytnia?, to dodaje tyle samo?
co zrobić, zeby mi się to nie rozwaliło ?
Ostatnio zmieniony 05 lis 2018, 12:39 przez Julijka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kumiho
Ranga alternatywna: Zła Kobieta

Postautor: Kumiho » 05 lis 2018, 13:53

Julijka pisze:zobacz cytowaną wiadomość
jak normalnie robie z dwóch szklanek mąki pszennej, a teraz poproszono mnie o mąkę bezglutenową, może być żytnia?, to dodaje tyle samo?

Żytnia nie jest bezglutenowa!

Nie, tu akurat ma znaczenie bo mąka bezglutenowa się zachowuje inaczej niż zwykła.

Masz dwa wyjścia - iść w gotową mieszankę, np Schar albo możesz zmieszać (np mąka ryżowa + mąka kukurydziana + ziemniaczana albo np mąka migdałowa czyli zmielone migdały + mąka ryżowa + mąka ziemniaczana albo z tapioki). Najłatwiej jakbyś mi przesłała na pw ten przepis, to Ci coś wymyślę albo prześlę Ci jakiś swój.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2018, 13:58 przez Kumiho, łącznie zmieniany 2 razy.
The shade, the shade of it all.

Jak pisać NA SZARO?

Awatar użytkownika
Julijka
Kontaktowanie:

Postautor: Julijka » 05 lis 2018, 14:01

Kumiho pisze:zobacz cytowaną wiadomość

Nie, tu akurat ma znaczenie bo mąka bezglutenowa się zachowuje inaczej niż zwykła.

Masz dwa wyjścia - iść w gotową mieszankę, np Schar albo możesz zmieszać (np mąka ryżowa + mąka kukurydziana + ziemniaczana albo np mąka migdałowa czyli zmielone migdały + mąka ryżowa + mąka ziemniaczana albo z tapioki). Najłatwiej jakbyś mi przesłała na pw ten przepis, to Ci coś wymyślę albo prześlę Ci jakiś swój.

ooo, to muszę doinformować osobę, która wlaśnie nie może jeść glutenu...
chce zrobić muffiny pizzowe z przepisu szusz, o te:
http://szusz.com.pl/bez-kategorii/muffinki-pizzowe-najlepsze-na-swiecie/

Awatar użytkownika
Kumiho

Postautor: Kumiho » 05 lis 2018, 14:08

A jakie mąki masz w domu? Tego przepisu wieki nie robiłam i nie pamiętam już ani jaką miały strukturę te muffinki ani jakimi mąkami zastępowałam ale najprawdopodobniej po równo gryczaną, kukurydzianą i ryżową.

Tu by się pewnie dobrze sprawdził mix chlebowy, jeśli tekstura tych muffinek ma być taka trochę bułkowata.

Jak pisać NA SZARO?

Awatar użytkownika
SALIX
Administrator

Postautor: SALIX » 05 lis 2018, 14:46

Gluten odpowiada za formowanie się takiej elastycznej "siatki" ciasta. Im mniej glutenu w mące, tym bardziej jest ono kruche. Nie piekłam chyba nigdy nic na samej bezglutenowej mące, nie wiem z czym to połączyć, żeby uzyskać sensowne ciasto, ale mogę potem poszperać po książkach.
Bezglutenowa jest np. popularna mąka ziemniaczana lub kukurydziana. Żytnia ma glutenu mniej niż klasyczna pszenna, ale nadal nie jest bezglutenowa.
Insta
Blog podróżniczy Cieszyn: Wzgórze Zamkowe
Piekę słodkie Babka z orzechami i kawałkami czekolady

Awatar użytkownika
Julijka
Kontaktowanie:

Postautor: Julijka » 05 lis 2018, 15:27

A jakie mąki masz w domu? Tego przepisu wieki nie robiłam i nie pamiętam już ani jaką miały strukturę te muffinki ani jakimi mąkami zastępowałam ale najprawdopodobniej po równo gryczaną, kukurydzianą i ryżową.

Tu by się pewnie dobrze sprawdził mix chlebowy, jeśli tekstura tych muffinek ma być taka trochę bułkowata.

no ja mam tylko pszenną
ale jak będzie trzeba to dokupię co będzie trzeba

ten miks Schar wydaje się być najbardziej odpowiedni - na raz i już

Awatar użytkownika
Kumiho

Postautor: Kumiho » 05 lis 2018, 16:34

no ja mam tylko pszenną
ale jak będzie trzeba to dokupię co będzie trzeba

ten miks Schar wydaje się być najbardziej odpowiedni - na raz i już

Misky schar są spoko tylko teraz kwestia który wybrać - zalezy czy ciasto ma być bardziej jak klasyczna pizza (wtedy mix B) czy bardziej puszysty jak do ciast słodkich (Mix B) czy po prostu weź mix uniwersalny. Te mąki są łatwo dostępne, np w Rossmannie je mają.

Jak chcesz i nie musisz tych babeczek robić teraz to mogę je machnąć dzisiaj i zobaczyć z czego je najlepiej zrobić (ale podejrzewam, że miks się jak najbardziej nada).

Tak w ogóle to jeśli ktoś by miał problem z rozpadaniem się ciasta bez gluta to ogólnie można temu spróbować zaradzić np dodając o jedno jajko więcej, dodając trochę zmielonego siemienia lnianego albo dorzucając trochę gumy guar. Niestety ciasta bezglutenowe będą zwykle trochę bardziej kruche, mniej puszyste czy też takie "cięższe" niż zwykłe glutenowe, ale da się też duużo fajnych rzeczy zrobić. Żyję bez gluta już szmat czasu i daje radę ;)

Jak pisać NA SZARO?

Awatar użytkownika
Julijka
Kontaktowanie:

Postautor: Julijka » 05 lis 2018, 18:57

Bardzo, bardzo dziękuję za rady.
babeczki będe piec w czwartek - w piątek impreza

czyli ta mieszanka schar będzie najlepsza

:roza: :roza:

Awatar użytkownika
Kumiho

Postautor: Kumiho » 05 lis 2018, 19:13

Bardzo, bardzo dziękuję za rady.
babeczki będe piec w czwartek - w piątek impreza

czyli ta mieszanka schar będzie najlepsza

:roza: :roza:

Machnę je dzisiaj na dwóch różnych mieszankach Schar i dam Ci znać, którą lepiej użyć (coś mi mówi, ze uniwersalna będzie lepsza).

Update, tak na wypadek gdyby ktoś jeszcze potrzebował odglucić ten przepis:

W przepisie Szusz można zastąpić makę pszenną miksem uniwersalnym Schar (Schaer) Mix it! lub mąką ryżową z mąką ziemniaczaną. Zważyłam mąkę robiąc ciasto i w filmiku Szusz podaje 2 szklanki mąki a w przepisie 250g, jedna szklanka ważyła prawie 180g. Zrobiłam z 250g, wyszło.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2018, 23:03 przez Kumiho, łącznie zmieniany 1 raz.

Jak pisać NA SZARO?

Wróć do „Kulinaria”