But first coffee! Wątek miłośników kawy :)

to, co nadaje życiu smak: podróże, rękodzieło, muzyka i inne przyjemności
Awatar użytkownika
Axis mundi

Re: But first coffee! Wątek miłośników kawy :)

Postautor: Axis mundi » 12 wrz 2016, 14:51

Kumiho pisze:Po wypiciu pierwszej kawy z drippera Kalita stwierdzam, że jednak jest różnica miedzy poszczególnymi dripperami. Nie spodziewałam sie tego.

A na korzyść którego? Jaką masz Kalitę?
Ciekawe, czy zależy od ułożenie tych żeberek wewnątrz, czy od czegoś innego?
Obrazek

Awatar użytkownika
Kumiho
Ranga alternatywna: Zła Kobieta

Postautor: Kumiho » 12 wrz 2016, 15:00

Axis mundi pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Kumiho pisze:Po wypiciu pierwszej kawy z drippera Kalita stwierdzam, że jednak jest różnica miedzy poszczególnymi dripperami. Nie spodziewałam sie tego.

A na korzyść którego? Jaką masz Kalitę?
Ciekawe, czy zależy od ułożenie tych żeberek wewnątrz, czy od czegoś innego?

Kalita nie moja a koleżanki, ale ziarno było przyniesione przeze mnie, więc czułam różnice. Główna różnica to body, było pełniejsze ale też wyciszone zostały cytrusowe nuty zaparzonej etiopskiej single origin. Nie mam pojęcia z czego to wynika. Czy na korzyść jednego lub drugiego? Hmmm... Nie wiem, z jednej strony fajne to body było ale jednak wole wyraźniejszą kwasowość w tej konkretnej kawie. Musze się rozeznać głębiej, bo wychodzi na to, że przelew to nie tylko chemex vs. drippery.
The shade, the shade of it all.

Jak pisać NA SZARO?

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 12 wrz 2016, 15:05

A może od filtra?
Obrazek

Awatar użytkownika
Kumiho

Postautor: Kumiho » 12 wrz 2016, 15:28

A może od filtra?

Bardzo możliwe. W Chemexie podobno dużą rolę odgrywa gruby filtr i wielkość tego otworka, więc miałoby to sens.

Jak pisać NA SZARO?

Awatar użytkownika
Katasia

Postautor: Katasia » 14 wrz 2016, 10:25

Kumiho pisze: Czy ktoś tu ma doświadczenie z cold brew? Zamówiłam moją pierwszą w życiu cascare i na razie planuje robić ją w prasce ale coraz bardziej ciekawi mnie parzenie kawy na zimno a cascara podobno super sie do tego nadaje. Ktoś? Coś? Zamówiłam cascare z Coffeelab, mam ochotę pozdradzać moją ulubioną szwedzką palarnie i lepiej poznać te polskie (do tej pory z polskich trzymałam sie Kofibrand).

Robię w ciepłe dni od zeszłego roku wg tego przepisu: https://swiezopalona.pl/blog/kawa-cold-brew-idealna-na-upalne-dni i jestem dużym fanem tego sposobu "parzenia". Co prawda moje plebejskie podniebienie ;) nie odróżnia aż tak gatunków kawy i nie używam jakiegoś konkretnego jej rodzaju, więc trzeba na to wziąć poprawkę ;) Pierwszy raz, jak robiłam cold brew, to użyłam czerwonej Segafreddo, która na gorąco była zbyt mocna, zbyt gorzka itp. itd. A w cold brew okazała się świetna, goryczka była, ale przyjemna, bez posmaku spalenizny, kwaśności zero, taki po prostu ekstrakt kawy miły dla podniebienia, z mlekiem i kostką lodu w upalne dni ambrozja :D
We're on a road to nowhere

Awatar użytkownika
Kumiho

Postautor: Kumiho » 14 wrz 2016, 10:42

Katasia pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Kumiho pisze: Czy ktoś tu ma doświadczenie z cold brew? Zamówiłam moją pierwszą w życiu cascare i na razie planuje robić ją w prasce ale coraz bardziej ciekawi mnie parzenie kawy na zimno a cascara podobno super sie do tego nadaje. Ktoś? Coś? Zamówiłam cascare z Coffeelab, mam ochotę pozdradzać moją ulubioną szwedzką palarnie i lepiej poznać te polskie (do tej pory z polskich trzymałam sie Kofibrand).

Robię w ciepłe dni od zeszłego roku wg tego przepisu: https://swiezopalona.pl/blog/kawa-cold-brew-idealna-na-upalne-dni i jestem dużym fanem tego sposobu "parzenia". Co prawda moje plebejskie podniebienie ;) nie odróżnia aż tak gatunków kawy i nie używam jakiegoś konkretnego jej rodzaju, więc trzeba na to wziąć poprawkę ;) Pierwszy raz, jak robiłam cold brew, to użyłam czerwonej Segafreddo, która na gorąco była zbyt mocna, zbyt gorzka itp. itd. A w cold brew okazała się świetna, goryczka była, ale przyjemna, bez posmaku spalenizny, kwaśności zero, taki po prostu ekstrakt kawy miły dla podniebienia, z mlekiem i kostką lodu w upalne dni ambrozja :D

Dziekuje :roza: spróbuje i ze zwykłym ziarnem kawy i z cascarą, zobaczymy co mi wyjdzie :D

Jak pisać NA SZARO?

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 21 wrz 2016, 0:37

Bulletproof coffee czyli poranna mocna kawa z łyżką masła i 2 łyżeczkami oleju kokosowego.
Reklamuje to Anna Lewandowska. Odchudza, wspomaga metabolizm.
Nie mam jednak odwagi spróbować.
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

podpucha

Postautor: podpucha » 21 wrz 2016, 8:25

Franka pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Bulletproof coffee czyli poranna mocna kawa z łyżką masła i 2 łyżeczkami oleju kokosowego.
Reklamuje to Anna Lewandowska. Odchudza, wspomaga metabolizm.
Nie mam jednak odwagi spróbować.

Próbowałam, smaczna, aczkolwiek warto pokusić się o przyłożenie się w jej przygotowywaniu :)

Awatar użytkownika
Katasia

Postautor: Katasia » 21 wrz 2016, 14:42

Nie próbowałam, boję się ;) Masło powinno być od krów pasących się na trawie/łące, a nie karmionych kiszonką, a olej oczywiście nierafinowany. Podobno ta kawa bardzo syci i pobudza, ale ciągle mam przed nią opory i nie wiem, czy mój blender da radę ją odpowiednio spienić.
We're on a road to nowhere

Awatar użytkownika
Kumiho

Postautor: Kumiho » 17 lis 2016, 22:56

Melduje się po pierwszej wizycie w nowootwartej w Poznaniu kawiarni Etno (tej wrocławskiej z własną palarnią).

Mają podstawowy wybór sprzętów do alternatywy (Hario, Aeropress, praski), duży wybór deserów, cale półki w paczkach ziaren i możliwość zamówienia kawy z mlekiem roślinnym innym niż sojowe.

Ciesze się, że otworzyli lokal w Poznaniu, kupiłam pare razy ich ziarna na coffee desk i były dobre, teraz będą mnie częściej kusić :D

Jak pisać NA SZARO?

Awatar użytkownika
benz

Postautor: benz » 28 gru 2016, 19:08

Dziewczyny, a polecicie jakieś dobre waniliowe syropy do kawy? Kawę piję bardzo rzadko, jeśli już to chyb a prędzej wychodzi z tego napój mleczny o smaku kawy i mam ochotę sobie trochę urozmaicić moje picie kawy. Miałam syrop z Lidla - seria deluxe, ale w moich Lidlach go teraz nie ma i nie wiem na co postawic? Monini?

Najlepszą kawę piłam i piję na Słowacji, za 1,5euro najlepsza latte jaką piłam w życiu. Jak kiedyś będziecie u naszych sąsiadów to mogę polecić naprawdę wspaniała miejscówkę.

podpucha

Postautor: podpucha » 28 gru 2016, 19:16

benz pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Dziewczyny, a polecicie jakieś dobre waniliowe syropy do kawy? Kawę piję bardzo rzadko, jeśli już to chyb a prędzej wychodzi z tego napój mleczny o smaku kawy i mam ochotę sobie trochę urozmaicić moje picie kawy. Miałam syrop z Lidla - seria deluxe, ale w moich Lidlach go teraz nie ma i nie wiem na co postawic? Monini?

Najlepszą kawę piłam i piję na Słowacji, za 1,5euro najlepsza latte jaką piłam w życiu. Jak kiedyś będziecie u naszych sąsiadów to mogę polecić naprawdę wspaniała miejscówkę.

Nie wiem czy masz po drodze gdzieś Tk Maxx, ale jak masz to zajrzyj tam :) Często spotkasz w nim różne smaczne syropy, które mają 0 kcal.

Awatar użytkownika
benz

Postautor: benz » 28 gru 2016, 19:22

Takie syropy 0 kcal mam i spożywam, ale chociaż do kawy właśnie chciałam uniknąć aż takiej ilości sukralozy :D
Sprawdzę w TK Maxxx może coś m i wpadnie w ręce. Wiodziałam jeszcze n a vlogu u Łobuzów, że Darek dostał syrop ze Starbucksa, niestety nie mam go w mieście, ale myślę, że niedługo będę w in nym , który go ma. Tylko boję się, że cena zwali mnie z nóg XD

podpucha

Postautor: podpucha » 28 gru 2016, 19:25

U mnie te syropy kosztują 5 euro za 375 ml, a taki gęsty karmelowy 3,90 euro :)
Podejrzewam, że cena w Polsce podobna czyli chyba bało korzystna jak za taką pojemność...

Awatar użytkownika
benz

Postautor: benz » 28 gru 2016, 19:34

Hmmm, czyli, może po przeliczeniu wyszłoby z 25 zł - nie jest aż tak źle, bałam się, że wyjdzie gdzieś z 5 dych :D to w takim razie może się skuszę XD

Awatar użytkownika
Kumiho

Postautor: Kumiho » 28 gru 2016, 22:17

benz pisze:zobacz cytowaną wiadomość

Waniliowego nie mam ulubionego (ale wiem, że moje ulubione syropy mają w ofercie) ale mam ulubiony czekoladowy i karmelowy z Mount - kupuje je stacjonarnie w kawiarni Etno Cafe ale są online w sklepie Cafe Silesia (do deserów też są cudne, ręcznie robione, gęste, kremowe, coś cudownego).

EDIT: jeszcze mi sie przypomniało, że w coffeedesk.pl też mają te syropy

Jak pisać NA SZARO?

aleksikowe

Postautor: aleksikowe » 12 sty 2017, 14:33

Jesli jest ktos z Krakowa to polecam Wam kawe z Wesola cafe ul Rakowicka 17 i z Tektura na krupniczej zaraz za teatrem Bagatela :) maja najlepsza kawe na swiecie!

Awatar użytkownika
benz

Postautor: benz » 24 sty 2017, 23:35

No miesiąc po moim pytaniu o syrop - w końcu miałam sposobnośc kupić ten w Starbucksie. Jest super! Szkoda tylko, że tak rzadko tam jestem, bo pewnie będę go kupować od święta xD

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 16 lut 2017, 15:40

Zepsuł mi się ekspres do kawy :fire:
Obrazek

Awatar użytkownika
Kumiho

Postautor: Kumiho » 16 lut 2017, 15:47

Zepsuł mi się ekspres do kawy :fire:

:przytul: współczuje. Da się go uratować?

Ja się pochwalę moją kawą miesiąca - Johan & Nyström - Sumatra Gayo Mountain Fairtrade.

Jak pisać NA SZARO?

Wróć do „Hobby”