Kwiaty/ Rośliny/ Florystyka

to, co nadaje życiu smak: podróże, rękodzieło, muzyka i inne przyjemności
Awatar użytkownika
Franka

Re: Kwiaty/ Rośliny/ Florystyka

Postautor: Franka » 31 lip 2016, 12:51

Paisu pisze:zobacz cytowaną wiadomość
W lecie, rzeżuchę sieję wprost do gruntu - mniej zachodu, doskonały efekt. W tym roku odkryłam rukiew wodną (ponoć najzdrowsza roślina świata) i poluję na modraka morskiego, ale bez powodzenia jak dotąd. W USA jest popularny jak u nas kapusta, ale nasi hodowcy jeszcze nie nadążają. Podobno, można spotkać go na nadmorskich wydmach - jest pod ochroną.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pani Czubaszek mówiła także, że wszystkie kobiety są piękne, tylko nie po wszystkich to widać. Niby pocieszające.......

Popatrzyłam za nasionami modraka. 5 sztuk nasion za 4,50zł oferuje firma ogrodnicza z Częstochowy "Cleome".
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
mango bzik

Postautor: mango bzik » 31 lip 2016, 12:54

Franka pisze:zobacz cytowaną wiadomość
A nasionko jakie było? :lol:

To były nasionka za 1zł z saszetki, już nie pamiętam, czy rukola, czy roszponka, w każdym razie bardziej mnie to rozbawiło niż wkurzyło. Jedna doniczka to nie hektar :deszcz: Podlewałam, cieszyłam się, że rośnie, zakwitło, a że nieplanowane... :twisted:
Obrazek

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 31 lip 2016, 13:15

mango bzik pisze:zobacz cytowaną wiadomość
A nasionko jakie było? :lol:

To były nasionka za 1zł z saszetki, już nie pamiętam, czy rukola, czy roszponka, w każdym razie bardziej mnie to rozbawiło niż wkurzyło. Jedna doniczka to nie hektar :deszcz: Podlewałam, cieszyłam się, że rośnie, zakwitło, a że nieplanowane... :twisted:

Nasiona fasoli to są duże, bardzo się różnią od nasion rukoli czy roszponki. Mógł ktoś Ci kawał zrobić i takie nasionko posadzić lub jakiemuś ptaszkowi wypadło prosto do Twojej doniczki. :lol:
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
mango bzik

Postautor: mango bzik » 31 lip 2016, 13:29

Nasiona fasoli to są duże, bardzo się różnią od nasion rukoli czy roszponki. Mógł ktoś Ci kawał zrobić i takie nasionko posadzić lub jakiemuś ptaszkowi wypadło prosto do Twojej doniczki. :lol:

Nie, to były niewielkie kuleczki, mała doniczka, a wyrosły wysokie na 30cm roślinki. Po kwiatkach pojawiły się takie typowo fasolowe strąki, ale niewielkie jakby skarlałe, może na skutek ciężkich warunków bytowych :niewiem:
Ja wcześniej ani rukoli, ani roszponki nie siałam, więc nasionka (małe kuleczki) nie były dla mnie podejrzane :torba:
Ta zagadka nie zostanie już rozwikłana :cool:
Obrazek

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 31 lip 2016, 13:58

Nie, to były niewielkie kuleczki, mała doniczka, a wyrosły wysokie na 30cm roślinki. Po kwiatkach pojawiły się takie typowo fasolowe strąki, ale niewielkie jakby skarlałe, może na skutek ciężkich warunków bytowych :niewiem:
Ja wcześniej ani rukoli, ani roszponki nie siałam, więc nasionka (małe kuleczki) nie były dla mnie podejrzane :torba:
Ta zagadka nie zostanie już rozwikłana :cool:

No to może to naprawdę rukola była? I zakwitła, zdążyła wykształcić "strączki"z nasionami.
A czego oczekiwałaś po wysiewie? Miało służyć jako dekoracja czy do jedzenia?

Paisu

Postautor: Paisu » 31 lip 2016, 22:29

[quote="Franka
Popatrzyłam za nasionami modraka. 5 sztuk nasion za 4,50zł oferuje firma ogrodnicza z Częstochowy "Cleome".[/quote]

Dzięki za info - co prawda szukałam sadzonek, żeby mi tez jakaś "fasolka" nie wyrosła, ale ostatecznie postawię na nasionka. Odnośnie rukwi wodnej: wyhodowałam z nasion i używam podobnie jak rzeżuchę - jako dodatek smakowy.
'Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem.' Hipokrates

Awatar użytkownika
mango bzik

Postautor: mango bzik » 31 lip 2016, 22:33

No to może to naprawdę rukola była? I zakwitła, zdążyła wykształcić "strączki"z nasionami.

Chciałam zjeść :) ale nie miała szans na rozwój wystarczających i nawet jej nie rozpoznałam. :deszcz:
Pamiętam, że oglądałam listki i nie były właściwe :(
Obrazek

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 01 sie 2016, 21:28

Chciałam zjeść :) ale nie miała szans na rozwój wystarczających i nawet jej nie rozpoznałam. :deszcz:
Pamiętam, że oglądałam listki i nie były właściwe :(

Zapach też nie przypominał rukoli, kapusty?

Awatar użytkownika
mango bzik

Postautor: mango bzik » 01 sie 2016, 21:31

Zapach też nie przypominał rukoli, kapusty?

Chyba do wąchania nie doszło :cojest: Wizualnie się jakoś nasyciłam.
Następnym razem zadbam bardziej o warunki, pewnie też za gęsto zasiałam.
Obrazek

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 02 sie 2016, 20:55

[quote="Franka
Popatrzyłam za nasionami modraka. 5 sztuk nasion za 4,50zł oferuje firma ogrodnicza z Częstochowy "Cleome".

Dzięki za info - co prawda szukałam sadzonek, żeby mi tez jakaś "fasolka" nie wyrosła, ale ostatecznie postawię na nasionka. Odnośnie rukwi wodnej: wyhodowałam z nasion i używam podobnie jak rzeżuchę - jako dodatek smakowy.[/quote]

Znalazłam też sprzedawcę sadzonek. Nie ma ich chwilowo w sprzedaży ale gdy już są to cena prawie 40 zł za sztukę.

Paisu

Postautor: Paisu » 02 sie 2016, 21:27

Wielkie dzięki! Jeśli dasz mi namiary, to się z nimi skontaktuję i najprawdopodobniej kupię. To będzie zależało od wielkości sadzonki, bo cena , muszę przyznać, trochę mnie zaskoczyła.

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 02 sie 2016, 22:02

Wielkie dzięki! Jeśli dasz mi namiary, to się z nimi skontaktuję i najprawdopodobniej kupię. To będzie zależało od wielkości sadzonki, bo cena , muszę przyznać, trochę mnie zaskoczyła.

Jest to internetowy sklep ogrodniczy KrólestwoRoślin. /nazwa pisana tak razem/
Biuro w Siemianowicach Śląskich, szkółka Nowa Wieś Tworoska.

Paisu

Postautor: Paisu » 05 sie 2016, 10:51

Czy ktoś używa kosiarki ręcznej( nie kosy ani nożyc do trawy). Jakiś czas temu zrezygnowałam ze spalinowej na rzecz elektrycznej i teraz rozjeżdżam sobie kable, więc potrzebuję bezpiecznej opcji( trawnik niewielki), ale nie wiem, czy ręczna się sprawdza.

Awatar użytkownika
beatrix88

Postautor: beatrix88 » 09 sie 2016, 10:08

Czy ktoś używa kosiarki ręcznej( nie kosy ani nożyc do trawy). Jakiś czas temu zrezygnowałam ze spalinowej na rzecz elektrycznej i teraz rozjeżdżam sobie kable, więc potrzebuję bezpiecznej opcji( trawnik niewielki), ale nie wiem, czy ręczna się sprawdza.

Nie mam żadnego doświadczenia z koszeniem- przykro mi :(

Paisu

Postautor: Paisu » 09 sie 2016, 21:58

Czasami sama zastanawiam się, czy ja go mam. Od kiedy muszę robić to regularnie.... same wpadki.

Awatar użytkownika
beatrix88

Postautor: beatrix88 » 09 sie 2016, 22:05

Czasami sama zastanawiam się, czy ja go mam. Od kiedy muszę robić to regularnie.... same wpadki.

Doświadczenie trzeba kiedyś w końcu zdobyć:) ja na razie zatrzymałam się na grabieniu liśći :skacze:

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 09 sie 2016, 22:35

To zależy.
Od tego czy masz odpowiednio dużo siły, od wielkości trawnika, od częstotliwości koszenia, od jakości/ceny kosiarki.
Takie kosiarki wymagają ciągłego ostrzenia noży. Sama tego raczej nie zrobisz.
Jeśli to tania kosiarka to nie ma możliwości regulacji wysokości cięcia.
Ogólnie to namęczysz się, naklniesz a efekt marny.
Ja bym wolała wolniej kosić elektryczną, to znaczy pilnować tych kabli, jakoś je unosić do góry np. kłaść na stołeczkach aby były widoczne nad trawą, pamiętać o nich, przesuwać/przenosić w kolejne miejsce do koszenia niż męczyć się z ręczną.

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 09 sie 2016, 23:43

Chodzi ci o taką bębnową? Od biedy się sprawdza (tzn. ścina trawę), ale ja bym postawiła raczej na elektryczną-akumulatorową.

Obrazek
Obrazek

Paisu

Postautor: Paisu » 10 sie 2016, 9:20

Axis mundi pisze:zobacz cytowaną wiadomość

Chodzi ci o taką bębnową? Od biedy się sprawdza (tzn. ścina trawę), ale ja bym postawiła raczej na elektryczną-akumulatorową.

Obrazek

Właśnie coś takiego lecz z koszem, by oszczędzić sobie grabienia. Jednak, nad tą akumulatorową muszę się zastanowić, nie wiedziałam że takie też są. Dzięki.

Paisu

Postautor: Paisu » 10 sie 2016, 9:51

To zależy.
Od tego czy masz odpowiednio dużo siły, od wielkości trawnika, od częstotliwości koszenia, od jakości/ceny kosiarki.
Takie kosiarki wymagają ciągłego ostrzenia noży. Sama tego raczej nie zrobisz.
Jeśli to tania kosiarka to nie ma możliwości regulacji wysokości cięcia.
Ogólnie to namęczysz się, naklniesz a efekt marny.
Ja bym wolała wolniej kosić elektryczną, to znaczy pilnować tych kabli, jakoś je unosić do góry np. kłaść na stołeczkach aby były widoczne nad trawą, pamiętać o nich, przesuwać/przenosić w kolejne miejsce do koszenia niż męczyć się z ręczną.

Dzięki, to bardzo rozjaśniło mi sprawę - nie mam za wiele sił, a na ostrzeniu noży się nie znam. Sprzęt zwykle kupuję firmy Gardena (jakość/cena średnia), bo w razie awarii mam serwis w pobliżu.
Mój ogród należy do tych trudnych do zagospodarowania, wiele wzniesień i dolinek. W celu ułatwienia koszenia i zabiegów pielęgnacyjnych, a także lepszego wykorzystania równych miejsc, te najbardziej strome obsadziłam ozdobnymi drzewami i krzewami. Z biegiem lat, powstał, całkiem niezamierzenie, "tajemniczy ogród", którego różne części połączone są trawnikiem w kształcie serpentyny o różnych szerokościach i stąd moje problemy z kablami.

Muszę jeszcze dodać, że po latach, efekt tych nasadzeń jest imponujący i to wcale nie jest moja zasługa. Ja tylko posadziłam, czasami na chybił trafił, a resztę zrobiła Matka Natura.

Wróć do „Hobby”