Kwiaty/ Rośliny/ Florystyka

to, co nadaje życiu smak: podróże, rękodzieło, muzyka i inne przyjemności
Awatar użytkownika
Franka

Re: Kwiaty/ Rośliny/ Florystyka

Postautor: Franka » 16 lip 2016, 22:38

Poczekam aż do końca, nie wyrywam krzaków.
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
beatrix88

Postautor: beatrix88 » 19 lip 2016, 19:06

Warzywa to nie moja specjalność. Ale częstym problemem jest wspomniany wcześniej nieodpowiedni kwiatostan ( męski/żeński - zależy od rośliny).

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 19 lip 2016, 20:56

beatrix88 pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Warzywa to nie moja specjalność. Ale częstym problemem jest wspomniany wcześniej nieodpowiedni kwiatostan ( męski/żeński - zależy od rośliny).

Jak sprawić by pojawiały się te dające ogórki? :mrgreen:

I drugie pytanie.
Mam aloes w doniczce. Wygląda już brzydko bo jest stary i od dołu ma gołe łodygi na wysokość z 10-15 cm.
Czy jeśli utnę łodygi z liść mi od góry to da się ukorzenić? Czy lepiej przesadzić go do głębszej donicy aby te łodygi schowały się w ziemi? I jak ukorzeniać, w wodzie czy wilgotnej ziemi?
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
beatrix88

Postautor: beatrix88 » 21 lip 2016, 9:45

Franka pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Czy ktoś ma ogórki w gruncie?
Co zrobić aby wydawały owoce bo kwitną w dużej ilości od 3 tygodni co najmniej a ogórków bardzo mało. Podobnie jest u moich sąsiadów też plony mizerne a kwiatów ogrom. Nie widać na liściach żadnej choroby, kwiaty też nie maja żadnych plam.

Odkąd zaczęły kwitnąć było już dużo ciepłych, nawet upalnych dni. Wysiane były pod koniec kwietnia pod tuneliki z podwójną agrowłókniną. Odmian mam 4, po rządku każdego. 3 odmiany kupione w sklepie, jedna z ogórka z poprzedniego roku. I wszystkie zachowują się tak samo. U sąsiadów podobnie, różne terminy siewu, różne nasiona i mało owoców.

Co do ogórków najlepiej kupić u ogrodnika i zapytać jaki to kwiatostan. Pogoda tez taka sobie w tym roku.

Awatar użytkownika
beatrix88

Postautor: beatrix88 » 21 lip 2016, 9:48

Jak sprawić by pojawiały się te dające ogórki? :mrgreen:

I drugie pytanie.
Mam aloes w doniczce. Wygląda już brzydko bo jest stary i od dołu ma gołe łodygi na wysokość z 10-15 cm.
Czy jeśli utnę łodygi z liść mi od góry to da się ukorzenić? Czy lepiej przesadzić go do głębszej donicy aby te łodygi schowały się w ziemi? I jak ukorzeniać, w wodzie czy wilgotnej ziemi?

Aloes ukorzenia się łatwo, wystarczą ok 2 tygodnie w kileiszku z wodą.

Awatar użytkownika
sziket

Postautor: sziket » 21 lip 2016, 9:50

Mam w planach zakup bonsai - na co zwracać uwagę, gdzie szukać, jak go pielęgnować? W temacie takich roślinek jestem zupełnie zielona, póki co hoduję...kaktusy.
Masikura.

Awatar użytkownika
beatrix88

Postautor: beatrix88 » 21 lip 2016, 10:06

sziket pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Mam w planach zakup bonsai - na co zwracać uwagę, gdzie szukać, jak go pielęgnować? W temacie takich roślinek jestem zupełnie zielona, póki co hoduję...kaktusy.

Przede wszystkim ważne jest źródło zakupu. Nie warto oszczędzać i lepiej zakupić w sklepie ogrodniczym. Tam na pewno jest odpowiednio pielęgnowane- a to najważniejsze. Ciężko będzie nadrobić nieodpowiednią pielęgnację w zwykłym markecie/ nawet kwiaciarni ( niestety wiem co mówię). Tym bardziej, że drzewko nie kosztuje mało.
Polecam fora bonsaistów przed dokonaniem wyboru np. bonsai.kamcio.com

Ważne jest też to czy chcesz kupić już gotowe uformowane czy teź tzw. matriał pod bonsai i przeprowadzić całe formowanie sama.
Miejsce w domu - chyba najlepszy jest parapet. Ogólnie jakby nie było to są drzewa, wiec temperatura teź jest ważna.
Bonsai wymagają specjalnej płaskiej donicy oraz przeznaczonej dla nich ziemii.

Wybitnym specjalistą od bonsai nie jestem i aby nie zrobić wtopy polecam jednak przejrzeć fora bonsaistów i zadać im pytania co i jak:)

Awatar użytkownika
sziket

Postautor: sziket » 21 lip 2016, 10:09

Przede wszystkim ważne jest źródło zakupu. Nie warto oszczędzać i lepiej zakupić w sklepie ogrodniczym. Tam na pewno jest odpowiednio pielęgnowane- a to najważniejsze. Ciężko będzie nadrobić nieodpowiednią pielęgnację w zwykłym markecie/ nawet kwiaciarni ( niestety wiem co mówię). Tym bardziej, że drzewko nie kosztuje mało.

Ważne jest też to czy chcesz kupić już gotowe uformowane czy teź tzw. matriał pod bonsai i przeprowadzić całe formowanie sama.
Miejsce w domu - chyba najlepszy jest parapet. Ogólnie jakby nie było to są drzewa, wiec temperatura teź jest ważna.

Wybitnym specjalistą od bonsai nie jestem i aby nie zrobić wtopy polecam jednak przejrzeć fora bonsaistów i zadać im pytania co i jak:)

Dzięki, rozjaśniłaś mi nieco w głowie :roza:
Masikura.

Awatar użytkownika
beatrix88

Postautor: beatrix88 » 21 lip 2016, 10:14

Dzięki, rozjaśniłaś mi nieco w głowie :roza:

Nie ma sprawy, zawsze chętnie doradzę- na tylę ile potrafię:)

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 21 lip 2016, 11:14

Co do ogórków najlepiej kupić u ogrodnika i zapytać jaki to kwiatostan. Pogoda tez taka sobie w tym roku.[/quote]

Dzięki za rady. Aloes zaraz umieszczę w słoikach. Zrobię kilka sadzonek
Z ogórkami to już w tym roku dam sobie spokój. Nie ma u mnie w pobliżu profesjonalnego ogrodnika a i chyba już a późno aby inni mieli na ten czas sadzonki. Mam pojedyncze sztuki, na mizerię od czau do czasu starczy. W ubiegłym roku z takiego kawałka jaki mam miałam na przetwory na cała zimę i jeszcze do pracy woziłam wiadrami bo byli chętni.
Dziwny jest ten rok dla dyniowatych bo i cukinii też mało jest.

Awatar użytkownika
beatrix88

Postautor: beatrix88 » 22 lip 2016, 15:39

Fajne profile na insta wila.wianki oraz stolicakwiatow . :roza:

Paisu

Postautor: Paisu » 29 lip 2016, 10:42

[quote="Franka"]
zobacz cytowaną wiadomość
Czy ktoś ma ogórki w gruncie?
Co zrobić aby wydawały owoce bo kwitną w dużej ilości od 3 tygodni co najmniej a ogórków bardzo mało. Podobnie jest u moich sąsiadów też plony mizerne a kwiatów ogrom. Nie widać na liściach żadnej choroby, kwiaty też nie maja żadnych plam.

Ogórki wymagają solidnego zasilania nawozem i podlewania - jak z tym u Ciebie? :)
'Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem.' Hipokrates

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 29 lip 2016, 12:33

Podlewane są co dzień gdy deszcz nie pada. Nawozów sztucznych nie używam. Jedynie kompost i obornik kurzy na jesień.
Ziemia jest dobra, pszenno-buraczana. Nadal kwiatów ogrom, łodygi rozpełzły się na inne grządki a ogórków niewiele. Było kilka dni upalnych i nadal nie zawiązują owoców.

Paisu

Postautor: Paisu » 29 lip 2016, 16:11

Podlewane są co dzień gdy deszcz nie pada. Nawozów sztucznych nie używam. Jedynie kompost i obornik kurzy na jesień.
Ziemia jest dobra, pszenno-buraczana. Nadal kwiatów ogrom, łodygi rozpełzły się na inne grządki a ogórków niewiele. Było kilka dni upalnych i nadal nie zawiązują owoców.

Miałam podobne problemy kilka lat temu, ale u mnie ziemia kiepska, więc zrezygnowałam z bardziej wymagających roślin.Teraz uprawiam różne gatunki dyń i pomidorki koktajlowe na kompoście - rosną jak burza i owocują dobrze, ale rozumiem, że własne ogórki do zapraw to jest TO.

Paisu

Postautor: Paisu » 30 lip 2016, 18:33

Czy ktoś eksperymentował z jadalnym kwiatami lub chwastami? Francuzi nie stawiają na pełne chemii nowalijki lecz delektują się naturalnie wcześnie wschodzącymi roślinami, takimi jak liście mniszka, pokrzywa, rzeżucha, babka lancetowata i inne. Są zdrowe, aromatyczne i darmowe. Może warto spróbować?

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 31 lip 2016, 10:47

Paisu pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Czy ktoś eksperymentował z jadalnym kwiatami lub chwastami? Francuzi nie stawiają na pełne chemii nowalijki lecz delektują się naturalnie wcześnie wschodzącymi roślinami, takimi jak liście mniszka, pokrzywa, rzeżucha, babka lancetowata i inne. Są zdrowe, aromatyczne i darmowe. Może warto spróbować?

Ja na wiosnę zawsze do zielonych koktajli dodaję młode liście pokrzywy. Rzeżuchę sieję na tacce wyłożonej mokrymi ręcznikami papierowymi. Zbieram szczaw na łące na zupę szczawiową. Dawno temu jadałam u babci "szpinak" z chwastu zwanego łobodą / prawidłowa nazwa to chyba komosa /. Robiłam nalewkę z kwiatów fiołka dzikiego, konfitury z płatków dzikiej róży. A także "miód" z kwiatów mniszka lekarskiego.
Teraz kwitnie dzika róża, warto sobie nazbierać gdy ktoś ma dostęp do takiej z daleka od szosy.
Kwiaty nasturcji i bratka też są jadalne. Widziałam jak Gesslerowa je zjadała, ja jakoś nie mam odwagi.

Paisu

Postautor: Paisu » 31 lip 2016, 12:19

W lecie, rzeżuchę sieję wprost do gruntu - mniej zachodu, doskonały efekt. W tym roku odkryłam rukiew wodną (ponoć najzdrowsza roślina świata) i poluję na modraka morskiego, ale bez powodzenia jak dotąd. W USA jest popularny jak u nas kapusta, ale nasi hodowcy jeszcze nie nadążają. Podobno, można spotkać go na nadmorskich wydmach - jest pod ochroną.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pani Czubaszek mówiła także, że wszystkie kobiety są piękne, tylko nie po wszystkich to widać. Niby pocieszające.......

Awatar użytkownika
mango bzik

Postautor: mango bzik » 31 lip 2016, 12:40

Ja kiedyś chciałam w donicy sobie chyba roszponkę wyhodować, a wyrosła mi jakaś fasola :cojest:
U mnie przyroda jest nieokiełznana...
To pewnie były przecenione nasionka. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 31 lip 2016, 12:47

Paisu pisze:zobacz cytowaną wiadomość
W lecie, rzeżuchę sieję wprost do gruntu - mniej zachodu, doskonały efekt. W tym roku odkryłam rukiew wodną (ponoć najzdrowsza roślina świata) i poluję na modraka morskiego, ale bez powodzenia jak dotąd. W USA jest popularny jak u nas kapusta, ale nasi hodowcy jeszcze nie nadążają. Podobno, można spotkać go na nadmorskich wydmach - jest pod ochroną.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pani Czubaszek mówiła także, że wszystkie kobiety są piękne, tylko nie po wszystkich to widać. Niby pocieszające.......

Jadłam modraka z puszki w sosie pomidorowym.
Przywiozła to kuzynka z wycieczki do Odessy.
Do gruntu to sieję rukolę, zaraz sprawdzę co to rukiew bo nie słyszałam.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - -
Różne są kanony urody i gusta. Najważniejsze to pokochać siebie mimo wad dostrzeganych w lusterku i dobrze się ze sobą czuć. :love:

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 31 lip 2016, 12:48

mango bzik pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Ja kiedyś chciałam w donicy sobie chyba roszponkę wyhodować, a wyrosła mi jakaś fasola :cojest:
U mnie przyroda jest nieokiełznana...
To pewnie były przecenione nasionka. :)

A nasionko jakie było? :lol:

Wróć do „Hobby”