Kwiaty/ Rośliny/ Florystyka

to, co nadaje życiu smak: podróże, rękodzieło, muzyka i inne przyjemności
Awatar użytkownika
Franka

Re: Kwiaty/ Rośliny/ Florystyka

Postautor: Franka » 10 mar 2017, 17:46

Moje krety chyba zamarzły pod ziemią. Nie widzę na razie /odpukać/ ani jednego kretowiska.
Zamówiłam sobie trochę cebulek lilii różnych, tuberozy a także różę pnącą, 3 drzewka jabłoni wczesnej. Polecam jak ktoś ma możliwość posadzenie i miejsce czerwoną papierówkę Genewa i inne wczesne jabłonie Julka i Pirross.
Genewa już u mnie owocowała w ubiegłym roku, zapragnęłam mieć drugie takie drzewko. A Julka i Pirross mają znajomi. Jako wielbicielka jabłek też poczułam potrzebę mieć te odmiany bo są wczesne.
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 16 mar 2017, 17:36

Zaczęłam ostatnio hodować zielone rośliny w celu poprawy jakości domowego powietrza. Korzystałam z kilku artykułów, które tak de facto można streścić w tej ikonografice :brzydal: :

http://asset-1.soupcdn.com/asset/12072/8176_1f52.jpeg

Mam trzy draceny czerwonobrzeżne, z czego jedną wyrośniętą i jakieś dwa inne habazie, których nazwy nie pamiętam, ale zrobiłam foty :D. Donice wzięłam nieszkliwione i nie wiem, czy nie będę żałować, bo wilgotnieją, ale takie mi się najbardziej podobały i były tanie :torba: .

Obrazek

Obrazek

Będę jeszcze na pewno kupowała bananowca, bo mi się diablo podoba, może palmę bambusową. Ociec obiecał mi kiedyś jeden ze swoich aloesów, a ma takie dziesięcioletnie, więc będę miała roślinę użyteczną w dwójnasób. Oprócz tego rozważam obudowanie którejś ściany bluszczem :D.

Ale to już zależne od tego, jak pójdzie mi niezabicie pierwszego rzutu roślin. Mam dwie lewe ręce :lol: .

Zrobiłam też podejście do domowego zielnika, rozsadziłam bazylię, szczypiorek i melisę, nieśmiało sobie rosną w kubeczkach. Za miesiąc dorzucę jeszcze miętę zielona i pieprzową.
...but your dad just calls me Anya

technologia w służbie ludzkości

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 17 mar 2017, 15:12

To wyżej, to zamiokulkas zamiolistny, a niżej śliczny bluszcz.
Zamiokulkas wytrzyma wszystko - brak światła i wody, pamiętaj tylko, że woli jak ma dość ciasno w doniczce i nie trzeba go na siłę przesadzać co roku, a jeśli już będziesz musiała, to w ziemię do kaktusów, a nie zwykłą "ogólnoroślinną".
Doniczki świetne.
I pamiętaj, że mięta i melisa (i np. szałwia też) wymaga sporego pojemnika.
Obrazek

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 17 mar 2017, 17:11

Axis mundi pisze:zobacz cytowaną wiadomość
To wyżej, to zamiokulkas zamiolistny, a niżej śliczny bluszcz.
Zamiokulkas wytrzyma wszystko - brak światła i wody, pamiętaj tylko, że woli jak ma dość ciasno w doniczce i nie trzeba go na siłę przesadzać co roku, a jeśli już będziesz musiała, to w ziemię do kaktusów, a nie zwykłą "ogólnoroślinną".
Doniczki świetne.
I pamiętaj, że mięta i melisa (i np. szałwia też) wymaga sporego pojemnika.

:roza:

Dzięki! A jeśli chodzi o wielkość pojemnika, ważniejsza jest szerokość, czy głębokość donicy? Zawsze mnie to zastanawiało, szczególnie przy takich małych roślinach jak zioła, co powinny mieć płytkie, małe korzonki (tak sobie wyobrażam :torba: ).

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 18 mar 2017, 12:26

night prowler pisze:Dzięki! A jeśli chodzi o wielkość pojemnika, ważniejsza jest szerokość, czy głębokość donicy? Zawsze mnie to zastanawiało, szczególnie przy takich małych roślinach jak zioła, co powinny mieć płytkie, małe korzonki (tak sobie wyobrażam :torba: ).

Kształt donicy nie ma wielkiego znaczenia, liczy się przy niewielu roślinach, np. palma lubi wysokie tzw. palmówki, a maranta, płytkie i szerokie, bo ma płytki system korzeniowy.
Zioła akurat powinny mieć zrównoważone pojemniki (standardowe). Tu ważniejsza jest ziemia, bo one wolą wapienną i "zwykła doniczkowa" może być za kwaśna.
Zioła wcale nie są małe. Hoduję miętę, melisę, szałwię i bazylie w gruncie, w ogrodzie i to są krzaczki sięgajace do połowy uda, z liśćmi jak 2 palce.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2017, 12:28 przez Axis mundi, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 18 mar 2017, 13:26

Axis mundi pisze:zobacz cytowaną wiadomość
night prowler pisze:Dzięki! A jeśli chodzi o wielkość pojemnika, ważniejsza jest szerokość, czy głębokość donicy? Zawsze mnie to zastanawiało, szczególnie przy takich małych roślinach jak zioła, co powinny mieć płytkie, małe korzonki (tak sobie wyobrażam :torba: ).

Kształt donicy nie ma wielkiego znaczenia, liczy się przy niewielu roślinach, np. palma lubi wysokie tzw. palmówki, a maranta, płytkie i szerokie, bo ma płytki system korzeniowy.
Zioła akurat powinny mieć zrównoważone pojemniki (standardowe). Tu ważniejsza jest ziemia, bo one wolą wapienną i "zwykła doniczkowa" może być za kwaśna.
Zioła wcale nie są małe. Hoduję miętę, melisę, szałwię i bazylie w gruncie, w ogrodzie i to są krzaczki sięgajace do połowy uda, z liśćmi jak 2 palce.

Ziołom kupiłam ziemię dedykowaną, bo doszłam do wniosku, ze to pewnie ma sens. Tak samo z nawozem :).

Nie wiedziałam, że zioła mogą być takie wysokie, u mojej babci w ogrodzie wszystkie były max do kolanka, z wyjątkiem lubczyku, no i z mojego zbierania mięty w naturze wynika, ze to takie małe pypki, ale może to temu, ze zbieram młodziutką i nie pokojarzyłam faktów :lol: .

Dzieny, dobrze wiedzieć, ze jest tu ktoś obeznany! :amen:

Lavi

Postautor: Lavi » 24 mar 2018, 14:17

Cześć dziewczyny! Czy któraś z Was hoduje monstere? Ostatnio przesadziłam swoją i... Zaczęły się jej prostować liście! To normalne?Obrazek

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

malammi

Postautor: malammi » 06 cze 2018, 10:48

Cześć dziewczyny :), czy któraś z Was próbowała rozmnożyć fiołek afrykański? Dostałam w spadku 2 listki z małymi korzonkami, nadal są jeszcze w wodzie, ale chcę je wreszcie posadzić. Jak pielęgnować takiego fiołka-dziecko?

Jaka powinna być doniczka? Myślałam nad czymś małym typu małe plastikowe doniczki, w których sprzedawane są zioła w supermarketach. Czy może lepiej posadzić już je w "docelowej" doniczce?

Jak je podlewać, poprzedniego o mało co nie ukatrupiłam przez nadmiar wody...

Wróć do „Hobby”