Na językach

to, co nadaje życiu smak: podróże, rękodzieło, muzyka i inne przyjemności
Awatar użytkownika
thirky

Na językach

Postautor: thirky » 10 lip 2016, 20:26

Dla maniaków językowych! Wsparcie w nauce, pomoc w tłumaczeniach i wyborze materiałów oraz wspólne narzeknie

Awatar użytkownika
thirky

Re: Na językach

Postautor: thirky » 10 lip 2016, 20:28

Zapytam też licząc na cud - czy jest ktoś tutaj kto nauczył się choć trochę islandzkiego lub/i fińskiego i powie mi JAK?!

Awatar użytkownika
empress
Ranga alternatywna: Ninja Ziemi

Postautor: empress » 10 lip 2016, 20:35

thirky pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Zapytam też licząc na cud - czy jest ktoś tutaj kto nauczył się choć trochę islandzkiego lub/i fińskiego i powie mi JAK?!

Do nauki islandzkiego polecam Teach Yourself Icelandic (wymagana znajomość angielskiego ;) - raczej szukaj książek po angielsku, po polsku mało co jest. Jedynie fiszki znalazłam) oraz stronę http://icelandiconline.is/index.html.
W Krakowie jest też kurs stacjonarny.

Awatar użytkownika
thirky

Postautor: thirky » 10 lip 2016, 20:42

Hej, dzięki! Materiały mam, możliwość kursu też, ale po prostu no nie mogę. Do głowy mi te słowa nie wchodzą, odmiana to jakieś szaleństwo...

Timon i Pumba

Postautor: Timon i Pumba » 10 lip 2016, 21:01

Ja jestem językowym tumanem ale uznałam ze spróbuję się chociaż angielskiego nauczyć porządnie. Jestem niby na B2 ale wiem że mam dziury w podstawach i slownictwie a chciałabym wskoczyc na C1. Na początek muszę zrobić powtórkę i zacznę od tego co jest dla mnie najłatwiejsze czyli od gramatyki. Poleci ktoś jakieś repetytorium? Jako ze zależy mi na porządnej powtorce podstaw preferowalabym na początek coś po polsku :(

Awatar użytkownika
thirky

Postautor: thirky » 10 lip 2016, 21:05

Polecam
~ "Język angielski. Gramatyka - budowa, użycie, ćwiczenia z kluczem" Bogusław Solecki
~ "Gramatyka angielska dla zaawansowanych" Maciej Matasek

Powtórzone większość zagadnień, dużo przykładów i zadań :)
Ostatnio zmieniony 10 lip 2016, 21:05 przez thirky, łącznie zmieniany 1 raz.

Aleksandra

Postautor: Aleksandra » 10 lip 2016, 21:06

Timon i Pumba pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Ja jestem językowym tumanem ale uznałam ze spróbuję się chociaż angielskiego nauczyć porządnie. Jestem niby na B2 ale wiem że mam dziury w podstawach i slownictwie a chciałabym wskoczyc na C1. Na początek muszę zrobić powtórkę i zacznę od tego co jest dla mnie najłatwiejsze czyli od gramatyki. Poleci ktoś jakieś repetytorium? Jako ze zależy mi na porządnej powtorce podstaw preferowalabym na początek coś po polsku :(

Zobacz sobie repetytorium Jasińskiej i Jaślan ,,Język angielski. Repetytorium gramatyki z ćwiczeniami''

Awatar użytkownika
Czocher

Postautor: Czocher » 10 lip 2016, 21:06

Hej, dzięki! Materiały mam, możliwość kursu też, ale po prostu no nie mogę. Do głowy mi te słowa nie wchodzą, odmiana to jakieś szaleństwo...

powiem ci, że moim osobistym zdaniem języki aglutynacyjne to jedne z najtrudniejszych języków do nauki. Chociaż mam jedną znajomą, która twierdzi, że najłatwiejsze :D

Timon i Pumba

Postautor: Timon i Pumba » 10 lip 2016, 21:09

thirky pisze:Polecam
~ "Język angielski. Gramatyka - budowa, użycie, ćwiczenia z kluczem" Bogusław Solecki

Aleksandra pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Timon i Pumba pisze:zobacz cytowaną wiadomość

Zobacz sobie repetytorium Jasińskiej i Jaślan ,,Język angielski. Repetytorium gramatyki z ćwiczeniami''

Dzięki :)

Awatar użytkownika
empress
Ranga alternatywna: Ninja Ziemi

Postautor: empress » 10 lip 2016, 21:10

To ja nie pomogę :( U mnie się sprawdza przepisywanie nawet po kilka razy zasad gramatyki czy wymowy. Ponadto nie zniechęcam się, jeżeli nad czymś muszę dłużej posiedzieć. Uczę się sama, więc idę swoim tempem.

ajah

Postautor: ajah » 11 lip 2016, 11:07

Ja aktualnie ( i wiecznie) usprawniam angielski.
Marzy mi się powrót do nauki arabskiego (przeszłam kurs podstawowy) i odświeżenie francuskiego (którym kiedyś poslugiwalam się bez większych problemów)

Sent from my HTC One using Tapatalk

Awatar użytkownika
Julijka
Kontaktowanie:

Postautor: Julijka » 11 lip 2016, 11:25

ja mam angielski i wciąż i wciąż
póki co męczę kurs gramatyczny na A2 :(

Awatar użytkownika
Cattivo

Postautor: Cattivo » 11 lip 2016, 11:50

Korzysta któraś z Was z duolingo? Właśnie kończę kurs włoskiego i zastanawiam się, na jakim poziomie po takim kursie się jest. Przy okazji korzystam jeszcze z innych materiałów, czytam artykuły etc., chciałabym możliwie wspiąć się wkrótce na B1-B2.

Drugie pytanie, czy korzystałyście z książki "Angielski dla zaawansowanych"? http://bonito.pl/k-90382975-angielski-d ... ansowanych albo z jakiejś innej książki która pomogłaby utrwalić C1 i przejść na C2? Co polecacie? Mam potrzebę uczenia się tego języka, bo go kocham po prostu :D

Awatar użytkownika
Julijka
Kontaktowanie:

Postautor: Julijka » 11 lip 2016, 12:15

Cattivo pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Korzysta któraś z Was z duolingo? Właśnie kończę kurs włoskiego i zastanawiam się, na jakim poziomie po takim kursie się jest. Przy okazji korzystam jeszcze z innych materiałów, czytam artykuły etc., chciałabym możliwie wspiąć się wkrótce na B1-B2.

Drugie pytanie, czy korzystałyście z książki "Angielski dla zaawansowanych"? http://bonito.pl/k-90382975-angielski-d ... ansowanych albo z jakiejś innej książki która pomogłaby utrwalić C1 i przejść na C2? Co polecacie? Mam potrzebę uczenia się tego języka, bo go kocham po prostu :D

wiele osób bardzo chwali duolingo, ale ja chyba nie umiem z tego korzystać i wolę etutor - zapłaciłam za dostęp i widzę mega postępy w swoim słownictwie

Awatar użytkownika
Cattivo

Postautor: Cattivo » 11 lip 2016, 12:56

Julijka pisze:zobacz cytowaną wiadomość

wiele osób bardzo chwali duolingo, ale ja chyba nie umiem z tego korzystać i wolę etutor - zapłaciłam za dostęp i widzę mega postępy w swoim słownictwie

Włączyłam sobie próbne lekcje i faktycznie całkiem nieźle to wygląda!

Awatar użytkownika
Julijka
Kontaktowanie:

Postautor: Julijka » 11 lip 2016, 12:59

Cattivo pisze:Włączyłam sobie próbne lekcje i faktycznie całkiem nieźle to wygląda!

używam od pół roku i widzę postępy
używam codziennie

Awatar użytkownika
myszamisia

Re: RE: Re: Na językach

Postautor: myszamisia » 12 lip 2016, 2:35

thirky pisze:Zapytam też licząc na cud - czy jest ktoś tutaj kto nauczył się choć trochę islandzkiego lub/i fińskiego i powie mi JAK?!

Islandzki jest ciężki jak wszyscy diabli. Są ludzie którzy mają talent do języków i zazdroszczę go, bo mi mimo 7 lat mieszkania na Islandii nie udało się go nauczyć. Choć 6 lat pracy z Polakami, gdzie tylko trochę miałam okazję rozmawiać po angielsku też mi nie pomogło. Ciężko też nauczyć się wymowy, bo jest specyficzna. Inaczej uczą na kursie, a inaczej jest z żywym językiem. Moja 4,5 letnia córka ma ubaw, że nie potrafię powtórzyć z akcentem. A i to że jedno słowo ma kilka znaczeń zależnie od sytuacji, miejsca w zdaniu i nacisku na konkretną sylabę powoduje że jeszcze ciężej jest się go nauczyć. Islandczycy też nie wymagają znajomości ich języka, bo płynnie posługują się angielskim i zwyczajnie łatwiej jest im rozmawiać z obcokrajowcami po angielsku niż słuchać jak się męczą kalecząc islandzki.
thirky pisze:Hej, dzięki! Materiały mam, możliwość kursu też, ale po prostu no nie mogę. Do głowy mi te słowa nie wchodzą, odmiana to jakieś szaleństwo...

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
mia8544

Postautor: mia8544 » 12 lip 2016, 10:54

Polecam

a czy ta ~ "Gramatyka angielska dla zaawansowanych" Maciej Matasek - jest z kluczem?

Albo może ktoś jeszcze coś polecić z kluczem na poziomie C1/C2?
miałam dobre kilka lat przerwy w używaniu angielskiego na takim poziomie i czuję, że się cofnęłam :(

Awatar użytkownika
thirky

Re: RE: Re: RE: Re: Na językach

Postautor: thirky » 12 lip 2016, 13:54

myszamisia pisze:
thirky pisze:Zapytam też licząc na cud - czy jest ktoś tutaj kto nauczył się choć trochę islandzkiego lub/i fińskiego i powie mi JAK?!

Islandzki jest ciężki jak wszyscy diabli. Są ludzie którzy mają talent do języków i zazdroszczę go, bo mi mimo 7 lat mieszkania na Islandii nie udało się go nauczyć. Choć 6 lat pracy z Polakami, gdzie tylko trochę miałam okazję rozmawiać po angielsku też mi nie pomogło. Ciężko też nauczyć się wymowy, bo jest specyficzna. Inaczej uczą na kursie, a inaczej jest z żywym językiem. Moja 4,5 letnia córka ma ubaw, że nie potrafię powtórzyć z akcentem. A i to że jedno słowo ma kilka znaczeń zależnie od sytuacji, miejsca w zdaniu i nacisku na konkretną sylabę powoduje że jeszcze ciężej jest się go nauczyć. Islandczycy też nie wymagają znajomości ich języka, bo płynnie posługują się angielskim i zwyczajnie łatwiej jest im rozmawiać z obcokrajowcami po angielsku niż słuchać jak się męczą kalecząc islandzki.
thirky pisze:Hej, dzięki! Materiały mam, możliwość kursu też, ale po prostu no nie mogę. Do głowy mi te słowa nie wchodzą, odmiana to jakieś szaleństwo...

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Akurat wymowa dla mnie jest spoko, płynnie przeczytam na głos tekst, ale nie potrafię zapamiętać słów, wiele z nich wygląda dla mnie jak zbitka przypadkowych liter w stylu hsjakxnkwoajd.
To że nie chcą rozmawiać z kimś kto kaleczy islandzki wynika z purytanizmu językowego, nie znam innego języka tak jednolitego, pozbawionego chociażby slangu, praktycznie nie zmienionego od początku rozwoju.
W islandzkim akcent pada zawsze na pierwszą sylabę.

Awatar użytkownika
thirky

Re: RE: Re: Na językach

Postautor: thirky » 12 lip 2016, 13:58

mia8544 pisze:
Polecam

a czy ta ~ "Gramatyka angielska dla zaawansowanych" Maciej Matasek - jest z kluczem?

Albo może ktoś jeszcze coś polecić z kluczem na poziomie C1/C2?
miałam dobre kilka lat przerwy w używaniu angielskiego na takim poziomie i czuję, że się cofnęłam :(

Tak, ma klucz :)
Polecam jeszcze "Grammar and vocabulary for Cambridge advanced and proficiency" Longmana

Wróć do „Hobby”