Cztery Kąty czyli wątek o remontach/budowach/wystroju wnętrz

to, co nadaje życiu smak: podróże, rękodzieło, muzyka i inne przyjemności
Awatar użytkownika
Franka

Re: Cztery Kąty czyli wątek o remontach/budowach/wystroju wnętrz

Postautor: Franka » 12 wrz 2016, 22:20

Wrota od stodoły to i ja mam, nawet 4 pary.
Myślałam, że chodzi o bramę od stadionu sportowego jakiegoś klubu. A ojciec jest kibicem tego klubu, no i to pamiątka rodzinna.
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 12 wrz 2016, 22:23

Czocher pisze:zobacz cytowaną wiadomość
night prowler pisze:zobacz cytowaną wiadomość

W innej epoce to była taka przejezdna sień w zabudowaniu gospodarczym, albo pomiędzy częścią gospodarczą a mieszkalną. Taki plac pod dachem, na piętrze się magazynowało siano a na samym boisku np oddzielało ziarna od plew. No i miała takie wielkie drewniane wrota, że można było otworzyć na przestrzał i wóz z furą by przeleciał.

w sensie, że stodoła? : D Stodoły sie składają z sąsieki i boiska

No jeśli w stodole były takie wrota na przestrzał to pomiędzy nimi było boisko, nie zawsze były i nie zawsze były w stodole. U nas się w ogóle słowa stodoła nie używało w tym kontekście, tylko "za boiskiem", "na boisku" itp. Pewnie temu się wzięłam za definicję od dupy strony xD.
...but your dad just calls me Anya

technologia w służbie ludzkości

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 12 wrz 2016, 22:25

U mnie stodoła się składa z zasieków i toku. Tok to ten środek, gdzie wóz przejeżdża. A po bokach zasieki.
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 12 wrz 2016, 22:25

Franka pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Myślałam, że chodzi o bramę od stadionu sportowego jakiegoś klubu. A ojciec jest kibicem tego klubu, no i to pamiątka rodzinna.

Chciałabym mieć takich kibiców w rodzinie, żeby bramę stadionu wynieśli :'D

O a nazwa tok jest mi obca. #rozkminyetnograficzne

I co to za licytacja w ogóle, ja się ciesze, że mam chociaż jedne :banan:

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 12 wrz 2016, 22:31

Franka pisze:zobacz cytowaną wiadomość

Chciałabym mieć takich kibiców w rodzinie, żeby bramę stadionu wynieśli :'D

O a nazwa tok jest mi obca. #rozkminyetnograficzne

I co to za licytacja w ogóle, ja się ciesze, że mam chociaż jedne :banan:

Tok, klepisko, gumno, boisko.

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 12 wrz 2016, 23:18

Kumiho pisze:Wiem, że to nie jest artykuł remontowy a raczej maleńka część wyposażenia wnętrza ale muszę się Wam pochwalić, co znalazłam wczoraj w piwnicy przeglądając kartony ze starociami:

Obrazek

Kilka sztuk w stanie idealnym!

:rotfl: Hihihihi...Mam takie gierkowskie szklanki, mam! W rodzinnym domu. Moje przyszłe (hłe hłe) "wiano".
Z Singera zostały tylko nogi. Reszta się spaliła razem z chałupą, jak przez wieś babci mojego (to jej własność) przechodził front na Berlin. Tylko te żeliwne nogi zostały z całego dobytku. Za to mam działającego Kohlera, takiego jak ten

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2016, 23:19 przez Axis mundi, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 12 wrz 2016, 23:19

Axis mundi pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Kumiho pisze:Wiem, że to nie jest artykuł remontowy a raczej maleńka część wyposażenia wnętrza ale muszę się Wam pochwalić, co znalazłam wczoraj w piwnicy przeglądając kartony ze starociami:

Obrazek

Kilka sztuk w stanie idealnym!

:rotfl: Hihihihi...Mam takie gierkowskie szklanki, mam! W rodzinnym domu. Moje przyszłe (hłe hłe) "wiano".
Z Singera zostały tylko nogi. Reszta się spaliła razem z chałupą, jak przez wieś babci mojego (to jej własność) przechodził front na Berlin. Tylko te żeliwne nogi zostały z całego dobytku. Za to mam działającego Kohlera, takiego Obrazek

Piękna maszyna. :love:

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 12 wrz 2016, 23:28

night prowler pisze:Stół sobie zbuduję ze starych wrót z boiska pradziadków.

Spoko. Ja mam wieszak zrobiony z progu i przęsła ze starego płotu dziadków mojego chłopa, które stało w stodole i czekało na spalenie :rock:
A wykończeniem kafli w kuchni jest decha ze starego dębowego karnisza, znalezionego w tej samej stodole (wspominałam, że lubię dąb? ;) ). Nic się nie może zmarnować :rotfl:
Obrazek

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 12 wrz 2016, 23:34

Axis mundi pisze:zobacz cytowaną wiadomość
night prowler pisze:Stół sobie zbuduję ze starych wrót z boiska pradziadków.

Spoko. Ja mam wieszak zrobiony z progu i przęsła ze starego płotu dziadków mojego chłopa, które stało w stodole i czekało na spalenie :rock:
A wykończeniem kafli w kuchni jest decha ze starego dębowego karnisza, znalezionego w tej samej stodole (wspominałam, że lubię dąb? ;) ). Nic się nie może zmarnować :rotfl:

Brzmi przepięknie :kot:

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 12 wrz 2016, 23:37

A nad lustrem wisi mi piła tarcicowa ;) Z tego samego źródła.

Ogólnie chcieliśmy z chłopem urządzić mieszkanie "z jajem" stąd takie kffiatki :twisted: Wpisuje się w nie również wisząca nad biurkiem mapa Islandii Abrahama Orteliusa, w typie tej, jakiej fragment mam w podpisie, z potworami zatapiającymi okręty i pożerającymi marynarzy (bo przecież powszechnie wiadomo ;) że wody dookoła Islandii zamieszkują potwory morskie, a wulkan Hekla jest wrotami piekła).
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2016, 14:19 przez Axis mundi, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
sziket

Postautor: sziket » 13 wrz 2016, 9:42

Widzę wątek o m.in o renowacjach mebli ;)

Ja akurat zbyt wielu mebli z historią nie mam; jedynie stolik, zrobiony na nogach od Singera i...własnoręcznie odnowiony, ponad pięćdziesięcioletni stołeczek do obierania ziemniaków :mrgreen: Miał sporo warstw zwykłej, białej farby (chyba olejnej), więc zdarłam je przy pomocy nagrzewnicy, potem potraktowałam szlifierką, a na koniec lakierem. Stołeczek posiada dziurki, bo przodkowie mego TŻ za dzieciaka rzucali weń rzutkami :P

Obrazek
Masikura.

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 13 wrz 2016, 9:57

sziket pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Widzę wątek o m.in o renowacjach mebli ;)

Ja akurat zbyt wielu mebli z historią nie mam; jedynie stolik, zrobiony na nogach od Singera i...własnoręcznie odnowiony, ponad pięćdziesięcioletni stołeczek do obierania ziemniaków :mrgreen: Miał sporo warstw zwykłej, białej farby (chyba olejnej), więc zdarłam je przy pomocy nagrzewnicy, potem potraktowałam szlifierką, a na koniec lakierem. Stołeczek posiada dziurki, bo przodkowie mego TŻ za dzieciaka rzucali weń rzutkami :P

Obrazek

Śliczny, dobra robota! Uświadomiłam sobie, jak dawno nie obierałam ziemniaków na takim zydelku :D.

Mój największy projekt odnawiania to będzie drewniany pudełkowy młynek do pieprzu, którym malutka night prowler mieliła na grubo pieprz do jajecznicy i rosołku dla siebie i dziadziusia :mrgreen: . Byliśmy oboje bardzo pieprzowi, więc jak miałam kilka lat to był mój największy i najbardziej honorowy obowiązek w kuchni :lol: .Teraz to dla mnie najważniejszy i najbardziej wartościowy przedmiot do odnowienia. Chciałabym, żeby mi starczył na całe życie. Mechanizm jest dalej tip top, ale drewno się powycierało, szufladka wisi na jednym gwoździu.. Będzie zabawa z taka drobnicą, nie chcę niczego wymieniać, będę sztukować i podklejać aż nie będzie dobrze :). Tylko na kolorze trochę oszukam, bo był seledynowy w dwóch odcieniach a mi to średnio leży.

podpucha

Postautor: podpucha » 13 wrz 2016, 10:01

Jak ktoś będzie szukał fajnych drewnianych mebli to ja polecam ich http://vintagehome.com.pl/
Mam od nich stół i jestem zachwycona <3

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 13 wrz 2016, 10:24

podpucha pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Jak ktoś będzie szukał fajnych drewnianych mebli to ja polecam ich http://vintagehome.com.pl/

Ooo, dzieny. Dużo przyjemnych mebli. Przypomnieli mi, dlaczego potrzebuję wielkiej kuchni. Kredens <3.

podpucha

Postautor: podpucha » 13 wrz 2016, 10:26

Ooo, dzieny. Dużo przyjemnych mebli. Przypomnieli mi, dlaczego potrzebuję wielkiej kuchni. Kredens <3.

Proszę :)
Ja mam od nich ten stół http://vintagehome.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=254&category_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=pl tyle, że w wersji rozkładanej :serce:

Awatar użytkownika
night prowler

Postautor: night prowler » 13 wrz 2016, 10:40

Proszę :)
Ja mam od nich ten stół http://vintagehome.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=254&category_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=pl tyle, że w wersji rozkładanej :serce:

Bardzo przyjemny. Mnie jednak interesują tylko takie siermiężne modele :D.

Awatar użytkownika
Axis mundi

Postautor: Axis mundi » 13 wrz 2016, 14:06

sziket pisze:Widzę wątek o m.in o renowacjach mebli ;)

O renowacji, to raczej ten wątek, tylko coś zamarł: viewtopic.php?f=8&t=73
Jakby nie miał dziurek, to trzeba by je zrobić :twisted: Wygląda z nimi rasowo.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2016, 14:25 przez Axis mundi, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Ithildin

Postautor: Ithildin » 13 wrz 2016, 14:18

W przyszłym roku ma ruszyć budowa naszego domu, więc od jakiegoś czasu w wolnych chwilach szukam inspiracji na wnętrza. Szlag mnie trafia, wszystko jest skandynawskie, białe albo czarne, różnica chyba tylko w dodatkach. Pomijając już to, że nie chciałabym sobie z domu zrobić katalogu IKEI, to nie chce sobie wyobrażać, jak musi wyglądać biała kuchnia po robieniu sosu pomidorowego albo biała kanapa po spotkaniu z psem albo dzieckiem, ba, po spotkaniu ze mną w sumie też nie. I tak mi trochę smutno, bo ja mam słabą wyobraźnie, łatwiej by mi było sobie coś wykombinować jakbym najpierw zobaczyła coś, na czy mogłabym się trochę oprzeć, a tu dupa blada.

podpucha

Postautor: podpucha » 13 wrz 2016, 14:32

Ithildin pisze:zobacz cytowaną wiadomość
W przyszłym roku ma ruszyć budowa naszego domu, więc od jakiegoś czasu w wolnych chwilach szukam inspiracji na wnętrza. Szlag mnie trafia, wszystko jest skandynawskie, białe albo czarne, różnica chyba tylko w dodatkach. Pomijając już to, że nie chciałabym sobie z domu zrobić katalogu IKEI, to nie chce sobie wyobrażać, jak musi wyglądać biała kuchnia po robieniu sosu pomidorowego albo biała kanapa po spotkaniu z psem albo dzieckiem, ba, po spotkaniu ze mną w sumie też nie. I tak mi trochę smutno, bo ja mam słabą wyobraźnie, łatwiej by mi było sobie coś wykombinować jakbym najpierw zobaczyła coś, na czy mogłabym się trochę oprzeć, a tu dupa blada.

nadal jest biała :)

Ithildin

Postautor: Ithildin » 13 wrz 2016, 14:46

Obawiam się, że to nie u mnie, mam jakiegoś pecha do takich spraw, to chyba genach po mamusi;) Kiedy coś się smaży w kuchni, a ja jestem w pokoju, to potrafi napryskać na mnie olej, a gdy robię w rondelku sos pomidorowy na wolnym ogniu, to potem zmywam kropelki ze ścian ;) Wiem jak wygląda u mnie po tym biały biec, więc jak pomyślę, że blaty też by tak wyglądały...:)

Wróć do „Hobby”