Mamuśki

rozmowy na każdy temat w doborowym towarzystwie
Awatar użytkownika
amelj

Re: Mamuśki

Postautor: amelj » 14 sie 2018, 22:52

podpucha pisze:zobacz cytowaną wiadomość
amelj pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Antonett pisze:zobacz cytowaną wiadomość

ja w ogóle tego nie robiłam, moje dziecko nigdy nie było opatulane otulaczami czy inne rożki, zawsze na luzaku, usg bioder wychodziło idealnie

Otulac tez nie chce, tylko właśnie myślałam o tych tetrach pod katem bioderek, ale zapralabym sie na smierc, wybieram jednak pampersy :D

A czemu jeśli możesz zdradzić? :)
Otulanie nie jest głupie, w ogóle to polecam Ci książkę Najszczęśliwszy śpioch w okolicy :) Trochę tam jest o tym otulaniu. Żałuję, że trafiłam na nią jak córka miała już 4 miesiące :( Może jakbym znała rady z niej wcześnie to mielibyśmy trochę mniej problemów ze snem :(

Koleżanka mówiła, że gdzieś czytała, chyba nawet jest kanał na yt, prowadzi go Paweł Zawitkowski że nie powinno sie otulac dzieci, bo powinny miec swobodę ruchu. Chociaz moja mama mówi, ze wszystkie nas trzy zawijala i uwaza, ze to bylo dobre.
Dzięki za książkę, poczytam napewno :)
"Nie wchodź łagodnie w tę pogodną noc,
niech płonie starość tuż przed kresem dni,
walcz, walcz gdy światło traci swoją moc(...)"

Awatar użytkownika
dredkot

Postautor: dredkot » 15 sie 2018, 8:29

amelj pisze:
Antonett pisze:zobacz cytowaną wiadomość
amelj pisze:zobacz cytowaną wiadomość

Ahaa.. Kuzwa co ludz to inna opinia, ale dobrze wiedziec, bo ja bylam pewna, ze tak trzeba (od starszych pokolen)

ja w ogóle tego nie robiłam, moje dziecko nigdy nie było opatulane otulaczami czy inne rożki, zawsze na luzaku, usg bioder wychodziło idealnie

Otulac tez nie chce, tylko właśnie myślałam o tych tetrach pod katem bioderek, ale zapralabym sie na smierc, wybieram jednak pampersy :D

Taką tetre jak już ci zalecą naklada sie na pampersa pod body, ja na szescie nie robilam tego dlugo bo szybko umawialam aie na to usg ale fajnie wiedzieć na przyszłość żeby może jednak tego nie robić. Ja dostałam takie zalecenie na wypisie ze szpitala a miałam chłopca ale to było 1,5 roku temu zalecenia też się mogą zmieniać. :niewiem:

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
dredkot

Mamuśki

Postautor: dredkot » 15 sie 2018, 8:34

ktrzn pisze: co byście radziły kupić na roczek dziecku, gdzie w domu sie nie przelewa?
oprocz standardowej rzeczy stricte dla dziecka
coś co by pomoglo samotnej mamie a nie mieści się w rzeczach pierwszej potrzeby, coś ekstra

prezent składkowy budżet spory

Co do prezentu to zależy jakie jest dziecko warto trochę podpytać bo mój połtoraroczniak gardzi w ogóle zabawkami i im większy badziew znaleziony gdzieś w domu tym lepsza zabawa. Najlepiej jak może się bawić garnkami, sztućcami, talerzami. Mi chodzi po głowie kuchnia z ikea. Jest droga a przy pełnym wyposażeniu ma metalowe garnuszki, pluszowe owoce i warzywa, lopatki i co dusza zapragnie- dla mojego dziecka to byłby raj

Teraz pomyslałam jeszcze o jakimś rowerku na przyszłośc taki 3 kołowy bo też wydatek a praktycznie będzie :)

Ostatnio zmieniony 15 sie 2018, 8:34 przez dredkot, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SALIX
Administrator

Postautor: SALIX » 15 sie 2018, 10:03

dredkot pisze:zobacz cytowaną wiadomość
ktrzn pisze: co byście radziły kupić na roczek dziecku, gdzie w domu sie nie przelewa?
oprocz standardowej rzeczy stricte dla dziecka
coś co by pomoglo samotnej mamie a nie mieści się w rzeczach pierwszej potrzeby, coś ekstra

prezent składkowy budżet spory

Co do prezentu to zależy jakie jest dziecko warto trochę podpytać bo mój połtoraroczniak gardzi w ogóle zabawkami i im większy badziew znaleziony gdzieś w domu tym lepsza zabawa. Najlepiej jak może się bawić garnkami, sztućcami, talerzami. Mi chodzi po głowie kuchnia z ikea. Jest droga a przy pełnym wyposażeniu ma metalowe garnuszki, pluszowe owoce i warzywa, lopatki i co dusza zapragnie- dla mojego dziecka to byłby raj

Teraz pomyslałam jeszcze o jakimś rowerku na przyszłośc taki 3 kołowy bo też wydatek a praktycznie będzie :)

Rowerek fakt, super sprawa, ale dla malucha na początek polecam rowerek biegowy (bez pedałów).
Insta
Blog podróżniczy Cieszyn: Wzgórze Zamkowe
Piekę słodkie Ekspresowe "drożdżówki" z ciasta francuskiego

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 16 sie 2018, 21:56

dredkot pisze:

na szczescie jestem ze wszystkim na bieżąco, mamy kontakt wiec z zabawką mniej wiecej wiem :)
trochę napalilam sie na te kuchenke,bo mi sie moje dziecinstwo przypomniało jak mi jakieś 20 lat temu chyba wujek kupil taką kuchnie gdzieś zagranico. to był szal, wszystkie dzieci się zbiegały, zajmowala mi gdzieś cwiartkę pokoju :brzydal:

SALIX pisze:

w Ikei są takie fajne małe biureczka z otwieranym od góry blatem i schowkiem na kredki/zabawki + do tego krzesełka. Roczne dziecko za chwile podrośnie, taki kącik do malowania i zabawy super sprawa. Za biurko dawałam chyba 170 zł, krzesełko to jakieś grosze. Zrobiłabym zdjęcie, ale młoda już śpi ;)

mamy biureczko :brzydal: bardzo dziekuję za super pomysł :ok:

Antonett pisze:

wózek spacerowy ułatwiający mamie życie (chyba, że ma naprawdę fajny to odpada)
zabawka interaktywna, są takie z bajerami za ponad 200 -300 zł,
pchacz jeśli dziecko podejmuje próby chodzenia
i coś co dla mnie mega cenne - wolny czas od dziecka, ja nie jestem samotną matką a czasem wymiękam.
Może zorganizować małą uroczystość dla tego malucha?

z czasem niestety krucho, bo ja tu moge tylko koordynowac i ewentualnie sie dorzucić więcej jak kasy braknie, bo to chrześnica moja zreszta. :) ale chrzestny z zoną na szczeście dbają żeby miała ten raz w tygodniu wychodne.

a możesz napisac coś wiecej o tym jaki to dobry wozek dla takiego dziecka. bo domyślam sie że lekki i taki który dobrze się prowadzi, ale obawiam sie kupić jakis shit. ogółem to mamy łącznie spokojnie kilka tysięcy. myślałam właśnie o tym wózku, ale nie ma mi kto doradzic, bo część koleżanek ma dizajnerskie, a tu się to totalnie mija z celem, wiadomo. no a tez nie każdego chce pytac, bo odnoszę wrażenie, że mamę w kręgu niektorych znajomych matek troche krępuje sytuacja finansowa , wiec postanowiliśmy że na samych urodzinach da się zabawki, może rowerek tak żeby każdy mial jakaś jedną rzecz, a te ''grubsze'' rzeczy typu biureczko, wózek to już nasi zaangażowani mężczyźni dostarczą w późniejszym terminie :)

w zabawki interaktywnie wsiąklam ale tu jestem bardziej w temacie bo czasem się kupuje no i wiem mniej więcej co ją ciekawi z opowiadan. a z większych wydatków mamy doświadczenia tylko z robieniem wyprawki, wszyscy są bezdzietni takze kiszka :mrgreen:

także jak macie jakieś rady z tym wozkiem, rowerkiem to bede mega wdzięczna! szczególnie w kwestii wozka
rowerek biegowy też spoko. serce za kuchenką z ikei, rozum za rowerkiem :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 16 sie 2018, 21:59 przez ktrzn, łącznie zmieniany 1 raz.

podpucha

Postautor: podpucha » 16 sie 2018, 22:35

ktrzn pisze:
a możesz napisac coś wiecej o tym jaki to dobry wozek dla takiego dziecka. bo domyślam sie że lekki i taki który dobrze się prowadzi, ale obawiam sie kupić jakis shit. ogółem to mamy łącznie spokojnie kilka tysięcy. myślałam właśnie o tym wózku, ale nie ma mi kto doradzic, bo część koleżanek ma dizajnerskie, a tu się to totalnie mija z celem, wiadomo. no a tez nie każdego chce pytac, bo odnoszę wrażenie, że mamę w kręgu niektorych znajomych matek troche krępuje sytuacja finansowa , wiec postanowiliśmy że na samych urodzinach da się zabawki, może rowerek tak żeby każdy mial jakaś jedną rzecz, a te ''grubsze'' rzeczy typu biureczko, wózek to już nasi zaangażowani mężczyźni dostarczą w późniejszym terminie :)

w zabawki interaktywnie wsiąklam ale tu jestem bardziej w temacie bo czasem się kupuje no i wiem mniej więcej co ją ciekawi z opowiadan. a z większych wydatków mamy doświadczenia tylko z robieniem wyprawki, wszyscy są bezdzietni takze kiszka :mrgreen:

także jak macie jakieś rady z tym wozkiem, rowerkiem to bede mega wdzięczna! szczególnie w kwestii wozka
rowerek biegowy też spoko. serce za kuchenką z ikei, rozum za rowerkiem :mrgreen:

Przypomnij proszę ile dziecko ma lat i na jakim "terenie" mieszka mama, czy ma auto (kwestia składania), czy mieszka w bloku z windą (waga wózka) :) Wtedy i ja z wózkiem mogę pomóc :)
Na pewno fajne są Mutsy Nexo i te od Joie, ale ostateczny wybór uzależniony jest właśnie od warunków w jakich żyje mama :)
No i jak wózek to od razu proponuję dorzucić coś miłego dla oka, ale i praktycznego czyli wkładkę do wózka. Wkładkę zawsze łatwiej wyprać niż cały wózek :)

https://e-babystuff.pl/wp-content/uploads/2017/04/IMG_3421.jpg

Edit 1:
A no i na zimę może śpiworek? Chociaż jak teraz dziecko ma rok (doczytałam) to lepiej kombinezon. Kombinezony potrafią być naprawdę drogie i myślę, że z takiego prezentu mama by się na pewno ucieszyła...

Edit 2:
I teraz tak sobie myślę jeszcze, że może jakaś fajna "zastawa" stołowa? Typu talerze ezpz
https://www.fabrykawafelkow.pl/58726-large_default/ezpz-silikonowy-talerzyk-z-podkladka-2w1-happy-mat-pastelowy-roz.jpg

Jak dziecko ma roczek to jest na etapie zajadania cały czas nowych smaków, a takie talerze są praktyczne i ciekawe dla oka dziecka :)

Wiem, że te moje propozycje są jakoś mało ciekawe, ale to wynika z mojego praktycznego podejścia do pewnych tematów :) Ja w każdym razie na pewno bym się ucieszyła z takiego kombinezonu czy talerzy :)

A no i może jeszcze krzesełko do karmienia?! Ja dla swojej córki mam takie, które będzie rosło razem z Nią, więc starczy na lata :)
http://images.hauck.de/fileadmin/images/produkte/web_500/01-661871.part10.Alpha-Tray_White.jpg
To Hauck Alpha Plus. Koszt krzesełka z tacką to ok. 500-600 zł (zależy czy jest promocja czy nie)
Ostatnio zmieniony 16 sie 2018, 22:48 przez podpucha, łącznie zmieniany 4 razy.

Antonett

Postautor: Antonett » 17 sie 2018, 8:27

No własnie, w jakich warunkach mieszka mama? Ja np blok z windą, teren taki se, chodniki takie se, wybrałam taki na kołach pompowanych, z obracanym siedziskiem bo mój nie lubi nie widzieć mamy. Wózek waży ok 13,5 kg wiec trochę dużo no ale coś za coś. Dopiero do mnie idzie więc nie mogę ocenić czy jest ok :)
Kombinezon też spoko! I krzesełko do karmienia, ale podejrzewam, że jak maluch ma już ok rok to już ma :)

Awatar użytkownika
dredkot

Postautor: dredkot » 17 sie 2018, 16:08

podpucha pisze:
ktrzn pisze:

Przypomnij proszę ile dziecko ma lat i na jakim "terenie" mieszka mama, czy ma auto (kwestia składania), czy mieszka w bloku z windą (waga wózka) :) Wtedy i ja z wózkiem mogę pomóc :)
Na pewno fajne są Mutsy Nexo i te od Joie, ale ostateczny wybór uzależniony jest właśnie od warunków w jakich żyje mama :)
No i jak wózek to od razu proponuję dorzucić coś miłego dla oka, ale i praktycznego czyli wkładkę do wózka. Wkładkę zawsze łatwiej wyprać niż cały wózek :)

Edit 1:
A no i na zimę może śpiworek? Chociaż jak teraz dziecko ma rok (doczytałam) to lepiej kombinezon. Kombinezony potrafią być naprawdę drogie i myślę, że z takiego prezentu mama by się na pewno ucieszyła...

Edit 2:
I teraz tak sobie myślę jeszcze, że może jakaś fajna "zastawa" stołowa? Typu talerze ezpz
https://www.fabrykawafelkow.pl/58726-large_default/ezpz-silikonowy-talerzyk-z-podkladka-2w1-happy-mat-pastelowy-roz.jpg

Jak dziecko ma roczek to jest na etapie zajadania cały czas nowych smaków, a takie talerze są praktyczne i ciekawe dla oka dziecka :)

Wiem, że te moje propozycje są jakoś mało ciekawe, ale to wynika z mojego praktycznego podejścia do pewnych tematów :) Ja w każdym razie na pewno bym się ucieszyła z takiego kombinezonu czy talerzy :)

A no i może jeszcze krzesełko do karmienia?! Ja dla swojej córki mam takie, które będzie rosło razem z Nią, więc starczy na lata :)
http://images.hauck.de/fileadmin/images/produkte/web_500/01-661871.part10.Alpha-Tray_White.jpg
To Hauck Alpha Plus. Koszt krzesełka z tacką to ok. 500-600 zł (zależy czy jest promocja czy nie)

Ja bym własnie wózek odradzała ale ja faktycznie nie mieszkam w bloku i nie musze nic dzwigać. Moje dziecko po roku przesiadlo sie w taki rowerek w którym siedzi i można z nim iść na spacer, jak podrosnie bedzie sobie pedałował wiec moze taka alternatywa? :niewiem:

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 17 sie 2018, 18:06

podpucha pisze:
ktrzn pisze:

Edit 1:

Edit 2:

Ja bym własnie wózek odradzała ale ja faktycznie nie mieszkam w bloku i nie musze nic dzwigać. Moje dziecko po roku przesiadlo sie w taki rowerek w którym siedzi i można z nim iść na spacer, jak podrosnie bedzie sobie pedałował wiec moze taka alternatywa? :niewiem:

mieszka w takim domu wielorodzinnym/malym bloku. na pierwszym pietrze bez windy

faktycznie nie pomyślałam o tym. ale z drugiej stronie przy wyprawce miała taki wózek ktory sie przekształcał w spacerówkę, wybadam co i ja

pomysł ze śpiworkiem super :) krzeselko do karmienia osobiście kupowałam na chrzciny:)

podpucha

Postautor: podpucha » 17 sie 2018, 18:26

Zazwyczaj te spacerówki od wózków 2w1 czy 3w1 to porażka, niestety :(

Rowerek/biegówka fajny pomysł, ale ja nadal trzymam się, że spacerówka również. Idzie zima, maluch nie będzie jeździł rowerkiem w tym czasie, a jednak wychodzić z domu trzeba. Spacery bez wózka z 16-miesięcznym dzieckiem podczas zimy? Troszkę kiepsko...

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 17 sie 2018, 18:40

Rowerek/biegówka fajny pomysł, ale ja nadal trzymam się, że spacerówka również. Idzie zima, maluch nie będzie jeździł rowerkiem w tym czasie, a jednak wychodzić z domu trzeba. Spacery bez wózka z 16-miesięcznym dzieckiem podczas zimy? Troszkę kiepsko...

tak tez obstawiałam
no i okolica jest taka betonowo -uliczna
osobiście chyba z wózkiem jakoś tak bezpieczniej bym się czuła :mrgreen:

podpucha

Postautor: podpucha » 17 sie 2018, 19:29

ktrzn pisze:zobacz cytowaną wiadomość

tak tez obstawiałam

Czyli nic skomplikowanego i pancernego nie trzeba mieć ;) To ja bym obstawiała Mutsy Nexo. Bardzo fajna, zgrabna, przyjemna dla oka spacerówka, składa się ją w kostkę. Sama mam wózek Mutsy, ale inny model i wiem, że ich wózki są porządne. Jeśli chodzi zaś o Nexo to trzy moje znajome go mają i są zadowolone bardzo.

Awatar użytkownika
SALIX
Administrator

Postautor: SALIX » 17 sie 2018, 19:32

tak tez obstawiałam

a co to za wózek 2w1? Ja mam teraz taki, podobnie jak koleżanki, jedna używa go już przy drugim dziecku i wszystko gra. Spacerówka bardzo wygodna. Moim zdaniem nie ma co kupować nowego wózka, skoro jeden jest, bo może się okazać, że posłuży jeszcze rok i koniec, dziecko się zbuntuje.
Insta

Awatar użytkownika
dredkot

Postautor: dredkot » 17 sie 2018, 20:19

SALIX pisze:

tak tez obstawiałam

a co to za wózek 2w1? Ja mam teraz taki, podobnie jak koleżanki, jedna używa go już przy drugim dziecku i wszystko gra. Spacerówka bardzo wygodna. Moim zdaniem nie ma co kupować nowego wózka, skoro jeden jest, bo może się okazać, że posłuży jeszcze rok i koniec, dziecko się zbuntuje.

Zgadzam się, skoro wózek jest i ma funkcje spacerówki to po co kupować nowy? Te fundusze mogą się przydać na coś ekstra dla dziecka :niewiem: mamie o której mówi ktrzn chyba nie zależy na jakichś funkcjach czy disajnie a taka spacerówka porządna kosztuje nie mało- nie widzę w tym korzyści dla tego dziecka szczerze mówiąc

Awatar użytkownika
SALIX
Administrator

Postautor: SALIX » 17 sie 2018, 20:39

SALIX pisze:

tak tez obstawiałam

Zgadzam się, skoro wózek jest i ma funkcje spacerówki to po co kupować nowy? Te fundusze mogą się przydać na coś ekstra dla dziecka :niewiem: mamie o której mówi ktrzn chyba nie zależy na jakichś funkcjach czy disajnie a taka spacerówka porządna kosztuje nie mało- nie widzę w tym korzyści dla tego dziecka szczerze mówiąc

:ok: jeszcze dodam, że w naszym smutnym kraju stężenia smogu zimą regularnie są tak wysokie, że nie codziennie da się wyjść na zdrowotny spacer, więc może się okazać, że wózek będzie wykorzystywany na pół gwizdka, a potem dziecko więcej będzie chciało biegać niż jeździć.

Myślałabym bardziej perspektywicznie. Np. jakieś wypasione łóżko z dobrym materacem i ładną pościelą. Moja dwulatka już od paru miesięcy śpi w "dorosłym" łóżku. A teraz można mieć w różnych kształtach, rakiety kosmicznej, samochodu, co tam się chce.
Insta

Awatar użytkownika
masterpiece

Postautor: masterpiece » 17 sie 2018, 21:26

Śpiworek wydaje mi się super pomysłem. Ja dla swojego bobasa kupowałam z firmy Mama Bubu w wymiarze 100x47cm. Cała zimę przejeździł w nim bo jest super ciepły. W przyszłą też mam zamiar używać, bo można suwaki tak rozsunąć, żeby wystawić stopy jeśli dziecku będzie przeszkadzało takie totalne skrępowanie. Cenowo wychodzą ok. A i można je spersonalizować.

A mama ma samochód? Może pora wymienić fotelik na model dla starszaka? To też zawsze spory wydatek.

Pomysł z dorosłym łóżkiem też ekstra :)

Też miałam wózek 2 w 1 i o ile gondola była super, tak spacerówka dramat. Raz w Społem kobitka przesuwała regał, żebym mogła wymanewrować :lol: wielka, ciężka landara, a mam windę, wiec nie powinno być problemów. Zmieniłam na Joie Litetrax 4 w wersji z pompowanymi kołami i niebo. I dziecku tez wygodniej. Niektórzy mówili, że fanaberia tak zmieniać wózek, ale komfort jest naprawdę duży :)
Ostatnio zmieniony 17 sie 2018, 21:34 przez masterpiece, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SALIX
Administrator

Postautor: SALIX » 17 sie 2018, 21:36

masterpiece pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Śpiworek wydaje mi się super pomysłem. Ja dla swojego bobasa kupowałam z firmy Mama Bubu w wymiarze 100x47cm. Cała zimę przejeździł w nim bo jest super ciepły. W przyszłą też mam zamiar używać, bo można suwaki tak rozsunąć, żeby wystawić stopy jeśli dziecku będzie przeszkadzało takie totalne skrępowanie. Cenowo wychodzą ok. A i można je spersonalizować.

A mama ma samochód? Może pora wymienić fotelik na model dla starszaka? To też zawsze spory wydatek.

Tak, śpiworek to bardzo przydatna rzecz. Ja akurat miałam w domyślnym wyposażeniu wózka i sprawdzał się rewelacyjnie. :ok: A mamie można do kompletu dokupić mufkę na poręcz wózka, żeby jej łapki też nie marzły ;) Z doświadczenia wiem, że na mrozie nawet w rękawiczkach ciężko czasem prowadzić bobasomobil przez godzinę. Nakłada się coś takiego na uchwyt i ręce do środka

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 sie 2018, 21:36 przez SALIX, łącznie zmieniany 1 raz.
Insta

Awatar użytkownika
masterpiece

Postautor: masterpiece » 17 sie 2018, 21:41

Tak, mufka to też świetna rzecz. Ja mam zwykłą bawełnianą, podbitą w środku polarem i dzięki niej w zimie robiłam spacery 3 godzinne :)

podpucha

Postautor: podpucha » 17 sie 2018, 22:05

masterpiece pisze:zobacz cytowaną wiadomość

Też miałam wózek 2 w 1 i o ile gondola była super, tak spacerówka dramat. Raz w Społem kobitka przesuwała regał, żebym mogła wymanewrować :lol: wielka, ciężka landara, a mam windę, wiec nie powinno być problemów. Zmieniłam na Joie Litetrax 4 w wersji z pompowanymi kołami i niebo. I dziecku tez wygodniej. Niektórzy mówili, że fanaberia tak zmieniać wózek, ale komfort jest naprawdę duży :)

Czytałam o nim dużo pozytywów :) Z tym wózkiem to jest tak, że nie wszystko musi być z korzyścią dla dziecka, czasami najważniejsza jest korzyść mamy...
Jeśli mama o której mówimy jest zadowolona ze swojego wózka to nie ma sensu wciskać Jej na siłę nowego, jeśli nie jest, a obdarowujący wyrażają chęć zakupu nowego to myślę, że to dobry pomysł.

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 17 sie 2018, 23:17

SALIX pisze:zobacz cytowaną wiadomość
SALIX pisze:

:ok: jeszcze dodam, że w naszym smutnym kraju stężenia smogu zimą regularnie są tak wysokie, że nie codziennie da się wyjść na zdrowotny spacer, więc może się okazać, że wózek będzie wykorzystywany na pół gwizdka, a potem dziecko więcej będzie chciało biegać niż jeździć.

Myślałabym bardziej perspektywicznie. Np. jakieś wypasione łóżko z dobrym materacem i ładną pościelą. Moja dwulatka już od paru miesięcy śpi w "dorosłym" łóżku. A teraz można mieć w różnych kształtach, rakiety kosmicznej, samochodu, co tam się chce.

akurat pod tym względem jest fuksiarą!

tak samo u mnie w okolicach domu rodzinnego kilkanaście km od domu jest stacja i wszystkie wskaźniki bdb w okresach kiedy w warszawie koszmar

Wróć do „Luźne dyskusje”