Religia. Wiara. Rozterki duchowe.

rozmowy na każdy temat w doborowym towarzystwie
Awatar użytkownika
Franka

Religia. Wiara. Rozterki duchowe.

Postautor: Franka » 14 paź 2016, 21:50

Na początek z pozoru infantylne pytania.
Jest to jednak także wątek do wszelkich innych dyskusji na tematy z religią, wiarą związane.

Czy niepłacenie abonamentu RTV to grzech? Czy grzeszy nastoletnie dziecko oglądające telewizję świadome faktu, że rodzice abonamentu nie płacą?
Czy obchodzenie Halloween, przebieranie się samemu, umożliwianie swojemu dziecku uczestniczenia w tej zabawie jest grzechem?
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
empress

Re: Religia. Wiara. Rozterki duchowe.

Postautor: empress » 14 paź 2016, 21:57

Ja odpowiem tylko, że na religii dowiedziałam się, iż nie wszystko, co nielegalne jest grzechem :mrgreen:
Jak wstawić zdjęcie, gifa czy miniaturkę YT na forum, dowiesz się TUTAJ

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 14 paź 2016, 22:18

A mnie zawsze najbardziej nurtowało pytanie na które żaden duchowny, teolog nie potrafił zrozumiale i konkretnie dla mnie odpowiedzieć. Czy zabijanie świadome podczas działań wojennych będzie karane wiecznym potępieniem?
Bo to jednak jest naruszenie przykazania " nie zabijaj".
W życiu kobiety następuje taka chwila kiedy musi określić swój wiek i się tego trzymać. Maria Czubaszek

Awatar użytkownika
Mcfassy

Re: RE: Re: Religia. Wiara. Rozterki duchowe.

Postautor: Mcfassy » 15 paź 2016, 0:00

Franka pisze:A mnie zawsze najbardziej nurtowało pytanie na które żaden duchowny, teolog nie potrafił zrozumiale i konkretnie dla mnie odpowiedzieć. Czy zabijanie świadome podczas działań wojennych będzie karane wiecznym potępieniem?

To już chyba zależy od interpretacji. Kiedyś na religii poruszalismy ten temat i podobno walka za ojczyznę usprawiedliwia ten grzech, ale później spotkalam na swojej drodze tylu nawiedzonych księży i katechetów, którzy twierdzili np., że farbowanie włosów to grzech, bo to sprzeciwianie się woli boga i mówili tak absurdalne i okropne rzeczy, że wiem, że to wszystko zależy od własnego "widzimisię" zarówno wiernych, jak i kapłanów

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Cattivo

Postautor: Cattivo » 15 paź 2016, 7:51

Franka pisze:zobacz cytowaną wiadomość
A mnie zawsze najbardziej nurtowało pytanie na które żaden duchowny, teolog nie potrafił zrozumiale i konkretnie dla mnie odpowiedzieć. Czy zabijanie świadome podczas działań wojennych będzie karane wiecznym potępieniem?

W oryginale jest ponoć "nie morduj"...

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 15 paź 2016, 10:38

@Franka, proszę:

http://www.deon.pl/czytelnia/czasopisma/wieczernik/art,29,czy-chrzescijanin-powinien-zabijac-w-imie-obrony-ojczyzny.html

o ile dobrze kojarzę ten temat jest również poruszany przez JPII w encyklice Evangelium Vitae

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 16 paź 2016, 9:53

ktrzn pisze:zobacz cytowaną wiadomość
@Franka, proszę:

http://www.deon.pl/czytelnia/czasopisma/wieczernik/art,29,czy-chrzescijanin-powinien-zabijac-w-imie-obrony-ojczyzny.html

o ile dobrze kojarzę ten temat jest również poruszany przez JPII w encyklice Evangelium Vitae

Dziękuję. :roza:

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 16 paź 2016, 10:06

Dzisiaj jest dzień liczenia wiernych w kościołach.
Z tego powodu mama mojego znajomego przyjechała do nich wczoraj i wszelkimi możliwymi argumentami, prośbą i groźbą nakłania do pójścia ich z nastoletnimi dziećmi aby ich policzono. Zawsze to 4 sztuki więcej. A sama ma zamiar iść do kilku kościołów aby być policzona kilka razy.

Dziwi mnie wybór tego akurat dnia, w takiej porze roku. Pogoda nie ułatwia, z domu nie chce się wychodzić nawet zdrowym osobom. A większość wiernych to ludzie starsi, z reumatyzmem, meteopaci.

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 16 paź 2016, 14:08

Dzisiaj jest dzień liczenia wiernych w kościołach.
Z tego powodu mama mojego znajomego przyjechała do nich wczoraj i wszelkimi możliwymi argumentami, prośbą i groźbą nakłania do pójścia ich z nastoletnimi dziećmi aby ich policzono. Zawsze to 4 sztuki więcej. A sama ma zamiar iść do kilku kościołów aby być policzona kilka razy.

Dziwi mnie wybór tego akurat dnia, w takiej porze roku. Pogoda nie ułatwia, z domu nie chce się wychodzić nawet zdrowym osobom. A większość wiernych to ludzie starsi, z reumatyzmem, meteopaci.

:szok:

Awatar użytkownika
MagicznaMałgorzata

Postautor: MagicznaMałgorzata » 16 paź 2016, 14:37

:hahaha: padłam, dzień liczenia wiernych :rock:
Zakonna i spółka

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 16 paź 2016, 15:00

To jest praktykowane od ponad 30 lat. Liczy się wiernych z podziałem na płeć. Księża liczą mężczyzn a ministranci kobiety ponieważ jest ich 3 razy więcej. Liczone są osoby od 7 roku życia bo od tego roku następuje obowiązek uczestniczenia w niedzielnej mszy św. Liczy się także ile osób w tm dniu przyjęło komunię.
Liczy się w pamięci a potem umieszcza to w formularzach, które zebrane stanowią materiał do statystyk.
Przed tym dniem liczenia są informacje ustne i pisemne od księży w ogłoszeniach parafialnych aby przybywać samemu, namawiać bliskich do przybycia.

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 17 paź 2016, 21:05

Bierzmowanie.
Uważam, że to jest za wcześnie wiekowo. Nie jest to w większości przypadków dobrowolne. Ani dojrzała decyzja. Idzie się bo rodzice każą, bo inni idą, bo będą problemy na lekcjach ze stopniami z religii.
Powinno być w dorosłym wieku, po uzyskaniu pełnoletności.

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 17 paź 2016, 21:10

Bierzmowanie.
Uważam, że to jest za wcześnie wiekowo. Nie jest to w większości przypadków dobrowolne. Ani dojrzała decyzja. Idzie się bo rodzice każą, bo inni idą, bo będą problemy na lekcjach ze stopniami z religii.

też tak uważam

Awatar użytkownika
majchevka

Postautor: majchevka » 17 paź 2016, 22:01

Bierzmowanie.

Ja na przykład uważam, że tak samo powinno się chrzcić - po uzyskaniu pełnoletności.

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 17 paź 2016, 22:07

majchevka pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Bierzmowanie.

Ja na przykład uważam, że tak samo powinno się chrzcić - po uzyskaniu pełnoletności.

a tego to już się teologicznie nie da pogodzić obecnie, więc w przeciwieństwie do bierzmowania po 18 jest to zwyczajnie nierealne. Ja bym szła bardziej w stronę zwalczania presji jaka jest nakładana na rodziców, który chrzczą "bo tak wypada", a wcale nie czują takiej potrzeby.

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 17 paź 2016, 22:19

Z chrztem to tak trochę co innego.
Czasami rodzice uginają się pod presją dziadków aby ochrzcić jak najszybciej i w ogóle ochrzcić. Aby dziecko w razie śmierci nie poszło na potępienie nie ochrzczone. Bo śmierć czyha wszędzie. Nawet we własnym łóżeczku, na placu zabaw.
Dotyczy to zwłaszcza rodziców, którzy tak do końca nie są przekonani o istnieniu Boga a raczej jego braku.
Więc tak na wszelki wypadek aby krzywdy dziecku nie zrobić chrzczą dziecko, pozwalają ochrzcić.

Awatar użytkownika
majchevka

Postautor: majchevka » 17 paź 2016, 22:46

ktrzn pisze:zobacz cytowaną wiadomość
majchevka pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Bierzmowanie.

a tego to już się teologicznie nie da pogodzić obecnie, więc w przeciwieństwie do bierzmowania po 18 jest to zwyczajnie nierealne. Ja bym szła bardziej w stronę zwalczania presji jaka jest nakładana na rodziców, który chrzczą "bo tak wypada", a wcale nie czują takiej potrzeby.

Niestety wiem.
Ja natomiast jestem moim rodzicom bardzo wdzięczna, że mnie nie ochrzcili.

Awatar użytkownika
Franka

Postautor: Franka » 17 paź 2016, 23:07

Mnie rodzice ochrzcili ale nie mam im tego za złe. No trudno, stało się.
Do I komunii nie musieli przekonywać bo chciałam mieć białą sukienkę, torebkę i dostać zegarek.
Do bierzmowania przystąpiłam też sama dobrowolnie w wieku 14 lat zupełnie nie zdając sobie sprawy czym jest taki sakrament.
Wydawał mi się pośledniejszy niż chrzest i komunia bo ani stroju specjalnego nie trzeba ani prezentów nie ma.
Nie musiałam nic specjalnie robić aby go przyjąć. Wystarczyła obecność w kościele na przydługiej mszy. Nie było takich wymagań jak obecnie, że młodzież już od września aż do czerwca jest obowiązana zaliczać pierwsze soboty miesiąca, wszystkie nabożeństwa, zdawać egzaminy z katechizmu.
Wiarę w Boga straciłam niewiele później niż wiarę w Mikołaja i krasnoludki.

Timon i Pumba

Postautor: Timon i Pumba » 18 paź 2016, 2:08

Bierzmowanie.

Pal licho bierzmowanie - największym problemem jest chrzest. Tu powinna już obowiązywać zasada że trzeba być pełnoletnim, skoro wypisać się nie można.

Awatar użytkownika
ktrzn

Postautor: ktrzn » 18 paź 2016, 2:23

Timon i Pumba pisze:zobacz cytowaną wiadomość
Bierzmowanie.

Pal licho bierzmowanie - największym problemem jest chrzest. Tu powinna już obowiązywać zasada że trzeba być pełnoletnim, skoro wypisać się nie można.

przecież jest apostazja :brzydal:

Wróć do „Luźne dyskusje”